VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důvěřivá žena přišla o zlaté šperky

Cheb - Ochotný muž chebské seniorce pomohl s nákupem a v bytě ji okradl o zlaté šperky

22.1.2009
SDÍLEJ:

Policejní znakFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Další případ lidského hyenismu otřásl Chebem. Šestaosmdesátiletou stařenku okradl neznámý muž. Policie důrazně varuje všechny seniory.

Žena ochotného muže pozvala do bytu, kde využil její nepozornosti a z kuchyně jí odcizil tři kusy volně položených zlatých šperků za deset tisíc korun. „V letošním roce je to první případ,“ poznamenala chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Už jsme se ale setkali s podobnými případy, že byli důvěřiví senioři oklamáni,“ pokračovala. „Například když pachatelé oslovili na ulici důchodce s tím, že se jim rozbil kamion a nutně potřebují peníze na opravu. Oslovený jim peníze půjčil s tím, že mu dlužníci dají do zástavy kufřík s valutami a odpoledne se vrátí, aby dluh vyrovnali. Teprve po dvou dnech, když se neobjevili, otevřel senior kufřík a zjistil, že je prázdný,“ uvedla mluvčí.

Také varovala před lidmi, kteří přijdou oznámit až ke dveřím bytu nějakou výhru. „V takovém případě se většinou jedná o podvod,“ upozornila mluvčí.

„Mě už se stalo, že mi u dveří zvonili nějací lidé a nabízeli mi ke koupi nože nebo nádobí,“ podělila se o zkušenost důchodkyně Ivana Součková. „Já jsem ale opatrná a dovnitř jsem je nepustila. Zavřela jsem jim dveře před nosem. Stejně se chovám, když přijdou svědci Jehovovi. Nikomu nevěřím,“ řekla.

To je také jedna z rad policie, jak se chovat: Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu. Doporučením je také: Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb, jako například odečet plynu a podobně, nechte si předložit jeho služební průkaz nebo zavolejte na úřad či instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.

Podvodníci totiž ovládají řadu způsobů, jak důvěřivé lidi okrást. Pro některé starší občany může být taková situace náročná psychicky. „Je to individuální záležitost,“ vysvětloval psycholog Ján Pobežal z Chebu. „Pro někoho je záležitost těžká kvůli tomu, že přišel o věci, které jsou mu cenné nebo proto, že finance dlouho šetřil.“

Policie doporučuje:

- Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.

- Ochota „pomocníka“ může být jen záminkou k tomu, aby se dostal do vašeho bytu a tam vás okradl třeba i za použití násilí.

- Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.

- Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.

- Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.

- Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.

- Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste
mohli co nejrychleji přivolat pomoc.

Autor: Nataša Šmatová

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení