Drzost zlodějů a podvodníků nezná mezí. Bez okolků stále využívají důvěřivosti seniorů.

Syn potřebuje peníze

„U babičky zazvonil nějaký muž,“ popisovala vnučka poškozené, jejíž jméno s ohledem na případ nezveřejňujeme. „Řekl jí, že ho posílá můj taťka, který měl prý autonehodu.“ Seniorka se začala o syna strachovat, a tak muže pustila do bytu a udělala mu čaj. „Chvíli si povídali, tím možná získal její důvěru. Bez dalších větších okolků mu tedy dala pět tisíc korun.“ Výlupkovi se to zdálo málo, ale stará paní u sebe větší obnos neměla. „Podvodník tedy řekl, že neví, jestli to nebude málo. Dodal, že se pro zbytek zastaví později.“ Muž asi nebyl žádný začátečník. Přišel totiž v období, kdy chodí důchody. Další návštěvu si ale asi nedovolí. „Byt jsme babičce zabezpečili. Kdyby přišel příště, minimálně budeme vědět, kdo to je,“ dodala vnučka.

Ochotný pomocník

Předchozí případ řešili policisté na konci ledna. „Neznámý pachatel v odpoledních hodinách nejprve pomohl šestaosmdesátileté ženě s nákupem do jejího bytu,“ popisovala mluvčí chebských policistů Martina Hrušková. „Žena ho pozvala do bytu.“ To ale neměla dělat, protože muž využil situace a ukradl jí z kuchyně tři zlaté šperky v ceně deset tisíc korun.
Oslovení obyvatelé by za podobné krádeže zpřísnili tresty. „Když někdo okrade mladého muže, je předpoklad, že se mohl ubránit,“ řekl Tomáš Novotný z Chebu. „Už tím, že má sílu utéct. Ale když někdo okrade staré lidi, je to zbabělost. Myslím, že by trest měl být v tomto případě vyšší,“ dodal.

Pachatel může být i milý člověk

Chebští policisté letos zaznamenali už dva případy, kdy doplatili senioři na svou důvěřivost. „Starší lidé by hlavně měli být opatrnější, nevěřit hned každému,“ radila mluvčí chebských policistů. „A to i v případě, že tito lidé vypadají důvěryhodně, jsou přátelští a sympatičtí. Neznamená to, že nemůže jít o pachatele. Pokud vás někdo oslovuje jménem, ještě to neznamená, že vás zná.“ Senioři by měli mít na paměti několik základních rad. „Nedůvěřujte neznámým lidem a nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu,“ doporučuje mluvčí. „Ochota pomocníka může být jen záminkou k tomu, aby se dostal do vašeho bytu a tam vás okradl, třeba i za použití násilí.“

Věřit úředníkovi?

Problém nastává ve chvíli, kdy přijde úředník, nebo pracovník služeb – třeba kvůli odečtu plynu. „Nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte,“ uvedla Martina Hrušková a dodala, že právě proto je vhodné pořídit si bezpečnostní řetízek, díky kterému zůstanou dveře jen pootevřené. Další lstí bývá vidina snadného zbohatnutí či podomní nabídky výher v loterii. „Senioři by je měli odmítnout, v naprosté většině jde o podvod,“ doporučila mluvčí.