Kapitální úlovek čekal v jednom z přepravních kontejnerů na pracovníky chebské celní správy. Podařilo se jim totiž odhalit falzifikáty kabelek známé značky za skoro 95 milionu korun.
„V letošním roce je to již šestý případ napodobenin u této značky,“ sdělil Roman Šťovíček, ředitel Celního úřadu v Chebu.
Právě při kontrolách zboží, které je transportováno z místa původu v přepravních kontejnerech, dochází k nejčastějšímu záchytu napodobenin textilu a doplňků od nejrůznějších známých výrobců. „V tomto konkrétním případě by při uvedení zabaveného zboží na trh vznikly majiteli ochranné známky Luis Vuitton škody v řádu desítek milionů. Celkově jsme nalezli 4450 kusů kabelek označených touto ochranou známkou,“ vysvětlil ředitel celního úřadu Šťovíček.
Chebští celníci se s podobnými případy střetávají často. Podle slov jejich ředitele Štovíčka kontrolují všechny přepravní kontejnery a při odhalování nelegálního zboží mají stoprocentní úspěšnost.
„Uvedením falzifikátů na trh by celková škoda způsobená oficiálním výrobcům a držitelům ochranných značek jen za letošní rok činila miliardu a 177 milionů korun,“ uvedl ředitel Šťovíček.
„Já bych si takovou kabelku nekoupila. Originály jsou velmi drahé a i u prodejců napodobenin nejsou nejlevnější. Viděla jsem jich na tržnicích několik a cena se pohybuje v tisících. Na originální zboží této značky u nás mnoho lidí jednoduše peníze nemá a na to hřeší prodejci toho falešného,“ vyjádřila svůj názor Marie Hladilová z Chebu.
Nerespektováním ochranných známek plagiátory, vznikají výrobcům originálů velké škody. Zásluhou celníků nejsou ještě větší. Ti chebští letos zachytili napodobeniny již v 62 kontejnerech. Cesta pašovaného zboží je podle celníků klasická. Výrobky pocházející z Číny se lodní dopravou dostanou přes Hamburk nebo Český Těšín do naší republiky.