„Zatím čekáme na výsledky šetření policie a pak si necháme poradit od ministerstva školství, zda a jak dotyčné potrestat,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Zdeňka Nováková. „Většinou taková hlášení chodí od dětí, kterým se nechce do školy,“ řekla.

Policistům se již po dvou a půl hodinách úspěšně podařilo zjistit totožnost pachatelů, ti své jednání museli vysvětlit na policejní služebně.

„Lidé by si měli uvědomit, že při volání na tísňovou linku 158 není nikdo anonymní. Operátoři tísňových linek disponují vyspělým technickým zařízením, které umožňuje nejen zjistit přesné místo volání, ale i jeho telefonní číslo, pak je již snadné odhalit pachatele,“ sdělila policejní mluvčí Martina Hrušková.

„Policisté proto apelují na rodiče, aby svým dětem vysvětlili, co to linka tísňového volání je a k čemu slouží. Operátoři tísňových linek z praxe vědí, že děti a mladiství jsou schopni udělat cokoliv, co je v danou chvíli napadne, a ve většině případů nedomýšlí následky. Pak jim hrozí nejen vysvětlování před policií a před vedením školy, ale také rodiče mohou ze svých peněženek odevzdat nějakou tu finanční hotovost. Samozřejmě to může způsobit i další starosti, například dítě může být vyloučeno ze školy a podobně,“ řekla Hrušková.

„Osoby mladší 15 let sice nejsou trestně odpovědné a nelze věc projednat v řízení před soudem. Nezletilého však projednávají orgány sociálně právní ochrany dětí při městských úřadech ve spolupráci se školou a rodiči. Na základě výsledku šetření těchto orgánů soud ve věci rozhoduje o výchovných opatřeních. Osoby starší 15 let se projednávají podle zákona o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže, či v rámci trestního řízení, a hrozí jim trest odnětí svobody až na tři léta. Pokud je toto jednání opakované, tak je trestní sazba pět let.

Zneužití linky tísňového volání se také posuzuje podle zákona o elektronických komunikacích, za což lze uložit pokutu ve správním řízení do výše 100 tisíc korun,“ dodala.