Téměř o tři čtvrtě milionu korun více už letos vybrali na pokutách policisté z cizinecké policie. V Plzeňském a Karlovarském kraji kontrolovali především herny, bary, noční kluby, ubytovny, hotely, staveniště, ale vyrazili také na vlaková a autobusová nádraží.

„Letos už cizinečtí policisté prověřili 16 626 cizinců a zjistili přes dva tisíce tři sta přestupků proti zákonu o pobytu cizinců na území České republiky. Za ty policisté uložili blokové pokuty v celkové výši 3 554 000 korun. Pro srovnání to bylo v loňském roce za stejné sledované období 2 868 700 korun,“ informovala mluvčí cizinecké policie Pavla Lohrová.

Nejčastějším prohřeškem cizinců, je podle Lohrové předložení neplatných nebo pozměněných dokladů, zneužití a poškození dokladů. Problém mají cizinci také s prokazováním totožnosti policistům a nejsou schopni předložit potvrzení o uhrazených nákladech zdravotní péče. „Za první pololetí letošního roku už policisté zahájili 117 řízení o správním vyhoštění cizinců. Při pobytových kontrolách zjistili více než padesát trestných činů a vypátrali sedmdesátku osob, po kterých bylo vyhlášeno celostátní, evropské nebo mezinárodní pátrání,“ doplnila Lohrová.

Na území Plzeňského kraje žilo trvale k poslednímu červnovému dni 10 485 cizinců a 15 755 cizinců zde mělo povolení pro dlouhodobý pobyt. Před rokem zde žilo 9 938 cizinců a 18 387 cizinců s povolením pro dlouhodobý pobyt.

V Karlovarském kraji trvale žilo podle statistik k 30. červnu 11 591 lidí cizí státní příslušnosti a 7937 cizinců mělo povolený dlouhodobý pobyt.

V loňském roce bylo v Karlovarském kraji cizinců více. Trvale jich tam žilo 11 644 a povolení k dlouhodobému pobytu zde vlastnilo 8292 cizinců.