Policisté Národní protidrogové centrály ukončili na konci dubna operaci s krycím názvem Gramen, která přinesla pozitivní výsledky.

"Po více než ročním rozpracování a prověřování trestné činnosti byla ve spolupráci s kolegy zadržena organizovaná skupina patnácti osob. Skupina pachatelů, se zabývala indoor pěstováním konopí a následnou výrobou marihuany a to na celém území republiky. Kromě toho část pachatelů prodávala jak v kamenných obchodech, tak na internetu komponenty určené k indoor pěstování konopí. Současně se prostřednictvím internetu zabývala poradenstvím potřebným k pěstování konopí včetně prodeje semínek,“ potvrdil Michal Hammer, mluvčí Národní protidrogové centrály.

„Při provedených domovních prohlídkách, prohlídkách jiných prostor a pozemků bylo nalezeno a zajištěno 10 kompletních velkokapacitních pěstíren marihuany se třemi tisíci kusů rostlin konopí v různých fázích růstu, 15 kilo sušené marihuany, dále pět motorových vozidel v hodnotě 2,5 milionu korun, finanční prostředky ve výši jeden milion korun a 2 velkoobchodní sklady s kompletní technologií pro vybavení pěstíren v celkové hodnotě asi 30 milionů korun,“ vyjmenoval mluvčí.

V rámci akce Gramen je po jedné osobě vyhlášeno celostátní pátrání a nadále probíhají šetření k dalším osobám, které se na uvedené trestné činnosti podílely. „Šest osob je stíháno vazebně pro zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, kdy pachatelům hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody na 10 až 18 let,“ uzavřel Hammer.