Část církevních předmětů, které zatím neznámý pachatel odcizil v noci z 26. na 27. srpen loňského roku z kostela svatého Víta v Trstěnicích, se podařilo v tomto týdnu zajistit kriminalistům ze skupiny pátrání územního odboru Karlovy Vary. Kriminalista, kterému se dostal do rukou odcizený pozlacený dřevěný relikviář, je podle Pavla Valenty, mluvčího karlovarských policistů, pověřený pátráním po starožitnostech v celém Karlovarském kraji.

Na stopu přivedl kriminalisty diecézní konzervátor z Nejdku. „Relikviář přinesl neznámý muž na sokolovskou faru,” konstatoval Valenta. Konzervátor, který je v rámci diecéze i správcem majetku, neprodleně kontaktoval policisty. „Přímo na místě se pak náš specialista přesvědčil, že objevený relikviář je skutečně tím, který zmizel z trstěnického kostela,” doplnil mluvčí.

Relikviář ovšem není první věcí z výše popsané krádeže, kterou se policistům podařilo zajistit. Už necelé dva měsíce poté, co zmizely z kostela, zajistili kriminalisté dvě dřevěné sošky andělíčků, které se objevily v Karlových Varech. „Pravděpodobně na burze je v říjnu loňského roku zakoupil zájemce o ně. Chtěl si zjistit jejich minulost i to, zda nejsou kradené. Jeho iniciativa neušla pozornosti kriminalistů. V okamžiku, kdy zjistili, že se jedná o část ukradených sakrálních předmětů, je muž vydal,” podotkl Valenta.

Vedle relikviáře a sošek andělíčků pachatel odcizil z kostela svatého Víta ještě několik dřevěných a cínových svícnů a misku s hostiemi. Hodnota ukradených věcí se podle Valentových slov pohybuje v řádu stovek tisíc korun. „Policisté žádají všechny, kteří by mohli poskytnout informace o zbytku odcizených věcí, aby se ozvali na bezplatnou linku 158,” vyzval Valenta.

Lidé mají podle jeho slov také šanci zjistit si, zda starožitnosti, které mají či se chystají koupit, nejsou kradené. „Mohou kontaktovat našeho specialistu, který se touto problematikou zabývá už 20 let, na čísle 974 366 554. Další možnost nabízí policejní internetové stránky, kde jsou zveřejněné fotografie některých věcí, po kterých pátráme,” dodal mluvčí karlovarských policistů.