„Krátce po desáté hodině dopoledne nám volali, že je zde opilý žák, který napadal všechny okolo,“ uvedl Jan Trojáček, zástupce velitele městské policie. V té době už byla podle jeho slov na cestě i sanita záchranářů. „Strážníci opilého chlapce doprovodili společně se zdravotníky do nemocnice,“ doplnil Trojáček.

Podle nepotvrzených informací nadýchal chlapec dvě promile alkoholu!

„V rámci celé populace mladistvých je to spíše ojedinělý případ,“ konstatoval František Pavlásek, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí. „Výjimkou ale není, že se opíjejí žáci devátých tříd základních škol, kteří končí školní docházku,“ doplnil.

Kurátoři si podle Pavláskových slov pozvou rodiče i dítě na pohovor. „Za trestný čin ohrožování mravní výchovy mládeže hrozí rodičům až dvouletý trest odnětí svobody. Záleží ovšem na tom, jestli se podaří prokázat vliv rodičů na prohřešek dítěte,“ konstatoval Pavlásek.

Pro samotného nezletilého hříšníka může obdobný případ v nejhorším možném případě skončit nařízením ústavní výchovy. „Pokud hrozí podezření, že je dítě na alkoholu závislé, můžeme nařídit i ústavní léčbu,“ doplnil vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Náchylnost dětí ke vzniku závislosti je podle Pavláska daleko větší než u dospělých. „Čím dříve dítě začne požívat alkoholické nápoje, tím dříve si na nich vypracuje závislost a hrozí tak nezvratné poškození organismu,“ varoval.