Od začátku roku chebští celníci zachytili již dvaadvacátou zásilku padělků. I přes to, že jsou kontroly intenzivní, na pultech se kopie stále objevují. Důvodem je třeba to, že se některé zboží kompletuje až na území republiky.

Kalhoty Dior

„Zásilku obsahující 2 592 kusů padělků textilního zboží zadrželi chebští celníci,“ uvedla očtvrteční akci mluvčí Celního ředitelství Jitka Blahutová. „Jedná se o dámské sportovní kalhoty, které jsou ozdobeny bižuterií s označením Dior. Celníci zásilku zajistili pro podezření, že bylo porušeno právo majitele ochranné známky Christian Dior Couture,“ popisovala. Originální zboží této luxusní značky by mělo hodnotu až 21 milionů korun.

Případů je letos už 22

Mluvčí vysvětlila, že se od začátku roku na chebském celním pracovišti jedná už o 22. případ záchytu zboží podezřelého z porušování práv k ochranné známce. Ve všech případech bylo zboží dovezeno v kontejnerech z Číny a mělo být vpuštěno na náš trh. „V 15 případech se jednalo o textil a v sedmi případech o obuv,“ vyjmenovala Jitka Blahutová. „U obuvi se jedná převážně o padělky značky Adidas, u textilu je výčet padělaných značek rozmanitější, ale v uplynulém měsíci to byly nejčastěji padělky značky Burberry.“

Ne vše jde zachytit

Přestože se daří určitý objem padělků zachytit hned při jejich dovozu, ještě před jejich propuštěním do volného oběhu, padělky se v prodejní síti stále objevují. „Za 1. čtvrtletí letošního roku zajistili celníci na území Karlovarského kraje 4 632 kusů padělků textilu, obuvi a oděvních doplňků,“ uvedla mluvčí s tím, že zajištěné zboží bylo objeveno při kontrolách zejména na příhraničních tržnicích. Důvodem je to, že nejde zachytit veškeré zboží. Není totiž možné důkladně zkontrolovat každý kontejner. „Z části je to dáno také tím, že se značky na oděvy či obuv dolepují či došívají až na našem území,“ vysvětlila mluvčí.

Na tržnicích i přes to kopie značkového oblečení nahradily spíš pirátská CD a cigarety. Na jedné z posledních akcí celníci objevili v tržnici Dragoun padělky DVD. Ty byly nahrané v němčině. „Je vidět, kdo je zde velkým spotřebitelem,“ řekl Cheban Tomáš Čech.