Polámaná žebra, vyražené zuby, otřesy mozku, modřiny všude po těle. Tak dopadlo šest bulharských pracovníků po sobotním útoku několika mužů v ubytovně ve Velké Hleďsebi na Mariánskolázeňsku. Azyl teď našli u jednoho krajana v Plzni. Jeho byt se tak proměnil v improvizovaný lazaret.

„Spal jsem v pokoji, když na nás najednou v jedenáct večer přišli chlapi a řekli nám, že se musíme okamžitě vystěhovat. Začali jsme se balit. Asi za deset minut na nás naběhli a začali nás bít a dostali jsme elektrošoky. Mlátili nás i židlí,“ říká Zdravko Dimitrov. Žebra má podle svých slov pohmožděná tak, že nemůže dýchat. A jeho kolegové na tom nejsou o moc lépe. Jeden z nich včera zvracel krev, proto pro něj přijela záchranka. „Muži měli lehčí a středně těžká zranění. Bylo tam podezření na krvácení. Byli převezeni do Fakultní nemocnice v Plzni,“ uvedl Jiří Kučera ze Záchranné služby Plzeňského kraje.

Důvod napadení cizinci neznali. „Byli to bodyguardi, mohlo jich být tak deset dvanáct. Netuším, proč to udělali. Zaplaceno jsme měli,“ říká jeden z Bulharů.

„Byl to hrozný šok. Přišel jsem o několik zubů. Vůbec to nechápu, proč se na nás vrhli,“ dodává Myumyun Dzhemal. Stopy napadení jsou v jeho obličeji jasně zřetelné.

Obyčejně bylo mužů v pokoji sedm. Krasimir Nikolov byl ale zrovna tuto sobotu v Plzni. „Byl jsem za manželkou, která tady žije. Měl jsem velké štěstí. Na ubytovně mám všechny doklady a peníze, ale vrátit se tam pro ně mám strach,“ konstatuje.

Muže, kteří po útoku skončili pod mostem, odvezl do západočeské metropole jejich známý Georgij Petrov. „Zavolali mi. Byl to hrozný pohled. Všichni byli zmlácení. Všude krev. Hrůza. Zavolal jsem policii. Už bylo podáno i trestní oznámení,“ sděluje. „Policisté jim pomohli při jednání s lékaři. Situaci komplikoval fakt, že nikdo z nich nemá zdravotní pojištění,“ podotkla Tatiana Mandíková z Poradny pro cizince a uprchlíky Diecézní charity Plzeň.

Incident se podle Bulharů odehrál v areálu koupaliště Riviera ve Velké Hleďsebi. „Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu ublížení na zdraví a přečinu porušování domovní svobody,“ uvedla chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.

Koupaliště je v majetku obce, v pronájmu ho má ale soukromník, Josef Čeřovský. Provozovatel byl podle svých slov celý víkend mimo koupaliště, a tak o události prý nic neví. „Vyjadřovat se k tomu budu v momentě, až mě zkontaktuje policie,“ řekl pro Deník. Objevily se také spekulace, že cizinci byli v době incidentu opilí a dělali nepořádek.

Mluvčí záchranářů Karlovarského kraje Lukáš Hutta sdělil, že zdravotníci na místě nezasahovali.

Podle vedoucí PPCU Heleny Duchkové se podobné případy stávají poměrně často. „Cizinci se je ale většinou bojí zveřejnit,“ dodává Duchková.

VÁCLAVA SIMEONOVÁ
LADISLAV VAINDL