Vykutálená žena si vymyslela novou cestu k okradení seniorů. Tentokrát se do bytu dostala díky pohádce o prasklé vodě v domě. Důmyslná historka bohužel zabrala. Poté, co podvodnice, která se celou dobu vydávala za pracovnici vodárny, odešla, seniorka zjistila, že jí chybí téměř dvacet tisíc korun a zlaté řetízky.
Podle policistů nemusí být jednadevadesátiletá žena z Mariánských Lázní jedinou obětí přibližně třicetileté podvodnice. „Nevylučujeme, že neznámá mohla mít na svědomí více obdobných případů," řekla krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí s tím, že senioři, kteří byli podobným způsobem okradeni, by se měli obrátit na policii.
Starší lidé jsou bohužel jedním z nejsnadnějších terčů podvodníků a zlodějů. Jen letos už o svůj majetek v Karlovarském kraji přišli čtyři senioři. Starší generace nezřídka skočí na až nesmyslné báchorky o rozbitém autě, vnoučeti v nouzi nebo podvodníky pustí do bytu pod záminkou vrácení přeplatku. Policisté jim důrazně radí, ať jsou vždy při kontaktu s cizími lidmi obezřetní.
„Nikoho cizího by si neměli do bytu či domu vpouštět," řekla Krejčí. „Podvodníci využívají nejrůznější záminky a lsti, jak se dostat k jejich penězům. Chtějí vniknout do bytu a pokud z poškozených nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů, jak seniory okrást," dodala mluvčí.
Jak se pokusit ubránit útočníkovi? Například v Sokolově učí seniory zkušení lektoři při kurzech sebeobrany. Opět začnou už 22. září a zájem o ně je enormní. „Jsou určené nejen pro seniory, ale i pro ženy. Podzimní kurzy trvají tři měsíce a vždy je absolvuje až deset seniorů. Někteří se jich přitom účastní už od roku 2010, kdy jsme s nimi začali," říká preventistka Městské policie v Sokolově Hana Procházková.
Také v Karlových Varech se už několik let snaží město ve spolupráci s městskou policií, aby senioři dostali co nejvíce informací, jak se účinně ubránit. Slouží k tomu především Senior akademie.
„Po úspěšných šesti ročnících uspořádá město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií sedmý ročník Senior akademie. Jedná se o rozsáhlý vzdělávací cyklus, který je strukturou vyučovacích předmětů orientován na seniora jako možnou oběť protiprávního nebo nemravného jednání. Účastníci získají informace, znalosti a dovednosti, které jsou důležité pro bezpečný život ve společnosti," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.
Studijní program potrvá od října do června 2017. Posluchači absolvují cyklus odborných přednášek a poznávacích exkurzí. V nabídce jsou také volitelné kurzy pro praktický nácvik některých specifických znalostí a dovedností.
Celý vzdělávací program je pro všechny uchazeče zdarma. Přihlášky do sedmého ročníku, které je třeba podat do 17. října, jsou ke stažení na webových stránkách města a Městské policie Karlovy Vary. Podrobnější informace získají zájemci na telefonním čísle 725 531 601.