Připravovat si jídlo znudlí včervenožlutém obalu s názvem Quick Cooking Noodles se nemusí vyplatit.Nudle jsou již okořeněné - hliníkem.

Celníci takového instatního jídla zajistili celou zásilku, více než 17 tisíc kiligramů. "Zachytili 34 800 kusů balíčků nebezpečných instantních bezvaječných nudlí, které měly být propuštěny do volného oběhu," uvedla mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová. "Potraviny jsou kontaminovány cizorodou látkou, obsahovaly dvojnásobně více hliníku než je stanovený limit."


Podle mluvčí dorazila k chebským celníkům zásilka nudlí z Čínykoncem června. "Celníci ze systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) zjistili, že by se mohlo jednat o výrobek s vysokým obsahem hliníku," vysvětlila Jitka Blahutová. "Celní řízení přerušili a vzorek předali ke zkoumání Státní zemědělské a potravinářské inspekci."


Pracovníci inspekce potvrdili, že jsou nudle nebezpečné. "Kontrolovaný vzorek obsahoval 17,2 mg/ kg hliníku oproti limitu 8,5 mg/kg hliníku stanoveném ministerstvem zdravotnictví," sdělila mluvčí. "Překročení limitu v těstovinách je považováno za zdravotní riziko."

Zásilka těstovin se zničí nebo vyveze mimo Evropskou unii.