O peněženku s doklady, doklady od vozidla, hotovostí a platebními kartami přišla v pondělí dopoledne třiašedesátiletá žena v Chebu. Neznámý pachatel využil její nepozornosti, čímž jí způsobil škodu za více než tři tisíce korun. Zloděj se podle Martiny Hruškové, mluvčí chebských policistů, bude zodpovídat z přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Na nebezpečí v podobě kapesních zlodějů upozorňovaly téhož dne v plzeňském obchodním domě v Písecké ulici policistky z preventivně informační skupiny Plzeň - město. Jejich kampaň nesla název Obezřetnost se vyplatí.

„Z praxe víme, že pachatelé majetkové trestné činnosti využívají ke krádežím zejména období před Vánocemi, kdy je v obchodních centrech a na trzích velká kumulace lidí. Lidé většinou přemýšlejí nad nákupy dárků než nad ochranou svých věcí,” řekla Martina Korandová, mluvčí plzeňských policistů. Policistky proto nakupující upozorňovaly, aby si dávali na své věci dobrý pozor. „Zaměřily se zejména na ty zákazníky, kteří měli kabelky či tašky položené v nákupním vozíku. Většina z nich sice tvrdila, že si zavazadla hlídá, ale z praxe bohužel víme, že zlodějům stačí chvilka nepozornosti, kdy se lidé od košíku otočí na chvíli k regálu. Našli se ale i tací, kteří měli kabelky otevřené. To je pro zloděje jasná výzva,” doplnila Korandová.

V pondělí na toto nebezpečí upozorňovali Plzeňany policisté. „Ale co příště, až tam nebudou? Je zapotřebí, aby si každý uvědomil, že má za svoje věci odpovědnost jen on sám. Obzvláště před Vánocemi zloději využijí každé nepozornosti a my jim nesmíme dát příležitost,” dodala plzeňská policejní mluvčí.