Podle obžaloby Maťha po hádce napadl a několikrát do obličeje udeřil svého strýce Františka G. Když po spršce ran opilý muž upadl na zem, chytil ho Maťha za vlasy a tloukl mu hlavou o podlahu. „Poškozenému způsobil krvácení do mozku, otok a poškození mozku, zlomeninu nosních kůstek, ztrátu zubů, pohmožděniny oka a zlomeninu spánkové kůstky. Musel vědět, že může způsobit smrtelná zranění," stojí v obžalobě.

Maťha se v pondělí u soudu nechtěl k incidentu vracet. „Vzhledem k tomu, že je to dlouho a byl jsem opilý, tak už si moc na nic nevzpomínám," vysvětlil muž, který byl už v roce 2009 potrestán podmínkou za ublížení na zdraví a výtržnictví.

Předseda senátu Přemysl Špicar proto přečetl Maťhovu výpověď v přípravném řízení. Z té vyplynulo, že Maťha se svým strýcem od odpoledne popíjeli víno a pivo. František G. synovcovi nabídl, že u něho může přespat. Večer se ale bezkonfliktní pitka změnila v drama. „Začal být drsný, urážet mě a posílal mě spát. Chtěl jsem se dívat na televizi, což ho nezajímalo. Řval na mě, ať jdu spát, nebo domů," četl Špicar.

Opilý strýc, kterému při pitvě naměřili téměř pět promile alkoholu, častoval Maťhu nejjadrnějšími vulgarismy. „Urážky se neustále stupňovaly. Říkal jsem mu, že jsem nic neudělal. Dostal jsem vztek a dal jsem mu hlavičku. Tekla mu krev z nosu a rtu. Na oplátku mě kopl do žeber, což mě rozlítilo ještě víc. Pustili jsme se do sebe, držel mě za operovanou ruku a nechtěl mě pustit. Tak jsem mu dal pěstí do obličeje, spadl mezi kuchyňskou linku a křeslo. Jak jsem byl naštvaný, tak jsem ho chytl za vlasy a dvakrát třikrát z třiceticentimetrové výšky mlátil hlavou o zem," popsal na policii Maťha.

Podle svých slov byla v tu chvíli všude krev. Nejprve myslel, že strýc omdlel. „Poslechem hrudníku jsem zjistil, že nedýchá. Klečel jsem a brečel jsem kvůli tomu, co jsem provedl. Byl jsem v šoku. Sousedovi jsem řekl, ať zavolá záchranku a policii," řekl.

Maťha v pondělí před soudem všeho znovu litoval. „Je mi to líto. Nemohu spát, mám výčitky svědomí," mrzelo vraha.

Obžalovaný v úterý dopoledne před soudem přečetl emotivní dopis, ve kterém připomněl, že měl svého strýce moc rád. "Zabil jsem svou krev a bratra své matky. Když se teď na mě matka podívá, vidí svého syna a vraha bratra a s tím musím žít. Kdybych nepil, tak by se to nestalo," četl z dopisu Maťha.

Podle psycholožky Karolíny Malé je resocializace Maťhy prakticky vyloučená. "Je to osoba chladná, egocentrická, jeho intelekt je v hlubokém podprůměru a nemá rozvinuté city. Ke svému strýcovi se choval jako ke kumpánovi," uvedla psycholožka.

Krajský soud vynesl verdikt v úterý dopoledne. Maťha by měl ve vězení pobýt 11,5 roku. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání.