„Vliv alkoholu na cyklisty je podobný jako u řidičů aut,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová. „Snižuje vnímání a vyhodnocování dopravní situace a zpomaluje reakce. Také zhoršuje přesnost a smysl pro rovnováhu.“ Právě o tom se přesvědčil dvaasedmdesátiletý cyklista v Karlových Varech. Na křižovatce zastavil a z kola upadl na zem. Dechová zkouška ukázala, že senior má v dechu 1,46 promile alkoholu. Řízení také nezvládl sedmačtyřicetiletý cyklista, který za kruhovým objezdem v Karlových Varech havaroval. I tento muž byl pod vlivem alkoholu. Oba případy se naštěstí obešly bez vážnějších zranění.

Policisté ale řeší i kuriózní případy. I jezdec na zvířeti je totiž řidič a platí pro něj stejné povinnosti. Na to asi zapomněl třiapadesátiletý muž, který jel ve Velkém Rybníku na koni. „Zřejmě se plně nevěnoval jízdě a z koně spadl na zem. Při tom se lehce zranil. Policistům nadýchal 0,9 promile alkoholu,“ řekla policejní mluvčí Zuzana Týřová. Opilým cyklistům i jezdcům na zvířeti přitom nehrozí žádné malé sankce. Pokud mají méně než jedno promile, mohou dostat pokutu až dvacet tisíc korun. Pokud více, pak se sankce pohybují mezi pětadvaceti tisíci až padesáti tisíci korunami. Navíc za odmítnutí dechové zkoušky mohou zaplatit až padesát tisíc korun.

Novela loni navržená Senátem, která by dovolovala cyklistům vyjet s půl promile alkoholu, zatím nebyla odsouhlasena. Nyní návrh posuzují výbory Poslanecké sněmovny. „Osobně doufám, že ani odsouhlasena nebude,“ řekl cyklista Petr Hájek z Mariánských Lázní. „Jsem proti tomu, aby cyklisté mohli pít, stejně jako nesouhlasím s nějakou tolerancí alkoholu za volantem. Člověk si prostě musí vybrat, buď jet, nebo pít.“

Další cvičení mají za sebou profesionální hasiči z Mariánských Lázní.
Cvičili záchranu ze studny