Deník čtenáře často informuje o padělcích oblečení či obuvi. Na Chebsku ale celníci zadrželi zboží takzvaně jiného 'kalibru'. Piráti se pustili i do výroby kopií značkových motorových pil. Zákazníkům, kteří by si je koupili, však hrozí nebezpečí.

Chebští celníci pily odhalili při kontrole kontejnerových zásilek.

„V kontejneru bylo zjištěno 1 697 kusů motorových řetězových pil, které svými znaky mohou porušovat obrazovou ochrannou známku STIHL,“ uvedla Jitka Blahutová, mluvčí Celního ředitelství Plzeň. „Majitelem ochranné známky je společnost Andreas Stihl AG & Co. KG.“ Příjemcem zboží měla být firma se sídlem v Praze. „Zástupce společnosti ve věci ochranné známky byl o dovozu podezřelého zboží informován,“ sdělila mluvčí s tím, že se v tomto případě škoda vyšplhala na 29 milionů korun.

Ačkoliv se na Chebsku podobné falzifikáty příliš nevyskytují, podle společnosti nejde o tolik ojedinělou událost.

„Podobné případy máme hlášené od celní správy a Policie České republiky každý týden,“ uvedl Miroslav Kosička, hlavní technik společnosti Stihl pro Českou republiku. „Setkáváme se s přesnými kopiemi, ale i stroji, které nemají s originály kromě barevného provedení nic společného,“ vysvětlil.

Podle technika hrozí těm, kteří si kopii koupí, hned několik rizik. Tím nejzávažnějším je újma na zdraví. Technik popsal případ, když padělek zákazníkovi téměř explodoval v rukou, protože se utrhl motor. Další klienti falzifikát ani neuvedli do chodu.

Na chebském celním pracovišti se od začátku roku jedná už o 44. případ odhalených padělků mezi dovezeným zbožím.