Vietnamští trhovci jsou totiž stále vynalézavější a tak, sotva se za celníky a policisty zavřou dveře, otevřou důmyslnou tajnou skrýš a várku dalšího padělaného zboží vystaví na pult. Jedna z posledních rozsáhlých kontrol se konala na Svatém Kříži u Chebu, kde se skoro čtyřicítka policistů opět zaměřila na drogy. „Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje dlouhodobě bojuje proti drogové problematice v příhraničí. V současné době jsme rozdělili působení na tržnicích na dvě úrovně,“ sdělila policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

V první řadě tak budou policisté stále provádět preventivní akce, kde provedou rozsáhlé kontroly. Ve stáncích stále častěji nalézají omamné a psychotropní látky, metamfetamin a marihuanu. Při kontrolách se tak zaměřují i na distribuci a vývoz drog mimo území České republiky. „Druhá úroveň spočívá v každodenní přítomnosti uniformovaných složek policie na tržnicích a jejich blízkém okolí,“ sdělila Kateřina Böhmová.

V praxi to bude vypadat tak, že policejní hlídka se v rámci své služby bude zdržovat buďto přímo na tržnici, nebo v jejich blízkém okolí. A přitom zkontrolují osoby a vozidla. Často se totiž v posledních letech stává, že cizinci, kteří přijíždějí do České republiky nemají u sebe občanský průkaz a ani řidičské oprávnění. „Policisté při opakovaných kontrolách tržnic zjistili, že cizinci často nemají u sebe potřebné doklady k prokázání totožnosti nebo řidičské průkazy. Nutno uvést, že jakékoli držení drogy je v České republice protizákonném,“ potvrdila Kateřina Böhmová.

Jedna z posledních kontrol na asijské tržnici se odehrála ve Svatém Kříži u Chebu.Zdroj: PČR

Poslední policejní akce na tržnici Svatý Kříž se zúčastnili policisté z pořádkové, dopravní, cizinecké policie a kriminalisté, kteří se zabývají drogovou problematikou. „Akce se konala společně s orgány České obchodní inspekce, a hasičským záchranným sborem. Akce se také zúčastnili kolegové ze Spolkové republiky Německo,“ poznamenala policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Policisté si při poslední akci vzali na mušku především kontrolu vozidel a osob, jestli jsou legálně na území České republiky, jestli mají v pořádku cestovní doklady a jestli jsou pravé a platné. „V rámci kontrol prodejních míst věnovali pozornost nabídce nelegálního zboží,“ sdělila Kateřina Böhmová.

Policejní kontroly budou i nadále pokračovat. Od začátku letošního roku už se jim povedlo odhalit 4 pěstírny a 1 varnu. V říjnu loňského roku zase kriminalisté spolu s celníky zajistili na tržnici na Svatém Kříži falešné zboží za více než tři miliony korun.

V rámci úterní preventivní akce zajistila Česká obchodní inspekce přes 500 padělků. Škoda na zabavených věcech přesahuje více než 1 milion korun. Policisté cizinecké policie zjistili u 6 cizinců porušení Zákona o pobytu cizinců na území České republiky. Těmto osobám byla na místě uložena pokuta. Policisté i přes velmi mrazivé počasí zkontrolovali přes 200 osob a to jak prodejce na tržnicích, tak i jejich návštěvníky. Z celkem 82 zkontrolovaných vozidel, zjistili policisté 4 řidiče, kteří se dopustili přestupku v dopravě.