Z vraždy se u plzeňského krajského soudu zpovídá důchodce z Karlových Varů Jaroslav Kužela (65). Dle obžaloby čtyři dny před loňskými Vánoci po 23. hodině večer střílel revolverem po svém nevlastním synovi Štefanu Krškovi (25). Zasažením plíce a břicha jej ohrozil na životě. Díky včasnému lékařskému zásahu mladík nezemřel.

Obžalovaný vypověděl, že nejednal úmyslně, ale jen se bránil útoku syna, se kterým žil v jedné domácnosti. Napadení i nadávky byly běžné.
V osudný den večer šel Kužela ven se psem. „Viděl jsem Kršku. Šel proti mně. Řekl jsem mu, aby umyl toaletu v bytě. Dostal jsem pěstí, ztratil jsem klíče i psík utekl. Když jsem se vracel domů, Krška byl v bytě, dveře byly otevřené. Chtěl jsem vzít mobil a zavolat policii. Krška do mě strčil a já spadl na obývací stěnu, která se rozbila. Bil mě, bránil jsem se rukama a pak jsem si vzpomněl, že na polici mám pistoli. Chtěl jsem ho postrašit, tak jsem vystřelil. Nemířil jsem na něj,“ říkal penzista, který prý nepředpokládal, že syna trefí. „Neviděl jsem dobře, tekla mi krev z hlavy, měl jsem ji v očích,“ sdělil.

Mladík v tu chvíli prý z místnosti odešel. Kužela si myslel, že se zalekl. „Najednou se tam ale objevil s tyčí a bušil do mě, tak jsem vystřelil. Měl jsem hrůzu, že mě zabije,“ zdůraznil důchodce s tím, že ihned vyběhl ven volat policii.

Krškova výpověď se však liší. Před senátem uvedl, že iniciátorem útoku před domem byl Kužela a ne on. „Šel jsem z hospody a potkal jsem ho. Řek´ mi, ať zavírám dveře na hajzlu a strčil do mě. Pak jsme se po〜rvali. Já šel do bytu. Potom už jsem stál v předsíni a Kužela na mě mířil. Ta pistolka se mi zdála jako ňáká kapslíkovka. Pak už jsem akorát viděl, že mám nějaké flíčky na těle, prakticky to nebolelo. Šel jsem do pokoje, volal jsem záchranku. Vzal jsem tyč od stolu a šel za Kuželou. Chtěl jsem mu vzít pistoli, aby ještě něco neudělal. Pak už si toho moc nepamatuji,“ sdělil mladík.


Dědku smradlavej!

Ještě před Krškovou výpovědí uvedl penzista, že si ke svému čtyřtisícovému důchodu přivydělává na veřejném WC. S Krškovou matkou je rozvedený. Syn u něj bydlel, i přesto, že to Kužela nechtěl. „Bývalá žena se z Varů odstěhovala, on se nastěhoval ke mně, a to i se synem jejího manžela. Policie u nás byla i dvakrát týdně. Na zeď nasprejoval nápis armagedon. Pouštěl si nahlas hudbu. Tituluje mě ´dědku smradlavej´. Do bytu chodilo víc lidí, kouřili tam marihuanu,“ sdělil penzista, dle kterého mu mladík uškrtil kočku se slovy ´spáchala sebevraždu´.

Vyučený zedník, který se od dubna do října živí jako natěrač stožárů vysokého napětí a po zbylý čas je na úřadu práce, se k uvedenému vyjádřil takto: „Když dělá na těch svejch záchodkách, nezaslouží si nic jinýho, než aby to byl dědek smradlavej. Je to udavač a opilec. Nemám ho rád,“ bránil se mladík, který se ale přiznal, že před útokem byl v hospodě, kde si dal ´sedm osm piv a ňákýho panáčka´.