Postřelení šestadvacetiletého mladíka v Horomyslicích u Dýšiny na severním Plzeňsku, které se odehrálo minulou neděli, je letos šestým případem kvalifikovaným jako vražda. Jak informovala západočeská policejní mluvčí Martina Kohoutová, kriminalisté mají všech šest případů objasněných.
První případ se stal 14. ledna před sedmou hodinou ráno v malé obci nedaleko Mariánských Lázní. „Dvaadvacetiletý pachatel pobodal třiapadesátiletého muže,“ uvedla Kohoutová. Útočníka chytil přímo na místě činu syn pobodaného muže. Policisté muže po svém příjezdu zatkli a umístili do cely. Starší muž byl ihned po útoku vrtulníkem transportován do plzeňské nemocnice a o vlásek unikl smrti.

Nález torza těla
27. ledna následoval hrůzný nález torza lidského těla v lese u Všerub na Domažlicku v blízkosti německých hranic. Nemilý objev náhodně učinil myslivec, který se lesem procházel s dětmi. Nedlouho nato byly v bavorské řece Isar vyloveny lidské paže, a i když nebylo možné identifikovat, komu patří podle otisků prstů, protože konce rukou byly ořezané, policisté podle tetování zjistili, čí ruce jsou. Analýza DNA obou částí těla už to jen potvrdila.
Obětí byl 35letý kuchař z německého Mnichova. V sítích policistů pak po rozsáhlém pátrání českých a německých policistů uvízl 3. února devětatřicetiletý Němec, který řídil vozidlo zavražděného a prokazoval se i jeho doklady. Muž byl zadržen v Rakousku.
Na začátku dubna se kriminalisté zabývali druhým pobodáním. „Osmnáctiletý mladík v malé obci na Sokolovsku zaútočil na dvaačtyřicetiletou ženu.
Třicátého dubna pachatel převzal usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestný čin vraždy ve stádiu pokusu,“ upřesnila policejní mluvčí Kohoutová s tím, že s ohledem na to, že kriminalisté událost stále vyšetřují, nelze zatím poskytnout další informace ke zveřejnění.

Zabil přítelkyni a zbraň potom obrátil proti sobě
Veřejnost pak doslova šokoval objev dvou těl v rodinném domku v jedné obci na Horažďovicku. O život přišli 6. dubna dva mladí lidé. Muž zastřelil svou přítelkyni a potom zbraň obrátil proti sobě. Na místě tedy došlo k vraždě a následně k sebevraždě. „Motivem činu byly zřejmě dlouhodobé partnerské neshody,“ sdělila tehdy policejní mluvčí. Obyvatelé vesničky byli událostí nemile zaskočeni. „Dali do kupy barák a vypadali jako úplně pohodový pár. Ještě v sobotu tady s námi seděl a byl samá legrace,“ nechal se slyšet místní muž.

Objev těla muže zakopaného na Rokycansku
Čtyři dny nato přichystal další práci vyšetřovatelům nález těla muže. To kriminalisté objevili 9. dubna zakopané na soukromém pozemku v Kařezu na Rokycansku. Zjistilo se, že se jedná o mrtvolu čtyřicetiletého muže z Berounska, který byl rok pohřešovaný. Ze zabití muže jsou nyní obvinění dva pětadvacetiletí mladíci z Berounska, kteří jsou příbuzensky spjati. Jak sdělil kriminalista Luděk Fiala, proti podezřelé dvojici bylo loni v březnu vedeno líčení u Krajského soudu v Praze, kde měl vypovídat i usmrcený muž. „Obvinění chtěli, aby poškozený svou výpověď změnil,“ upřesnil Fiala. Muž se tak stal obětí vydírání, což bylo zřejmě motivem vraždy. Jak bylo hned na začátku zmíněno, posledním případem vraždy (pokusu), který policisté nyní řeší, je střelba v Horomyslicích u Dýšiny. Pětapadesátiletý doktor z Karlovarska obrátil svou legálně drženou zbraň na šestadvacetiletého mladíka a vystřelil. Mladík jeho útok přežil. Útočník je nyní ve vazbě v plzeňské borské věznici.

Případy vražd v západních Čechách


1. leden – Mariánskolázeňsko: 22letý pachatel pobodal 53letého muže (pokus vraždy)
2. leden – Domažlicko: nález torza těla mrtvého muže (vražda)
3. duben – Sokolovsko: 18letý mladík zaútočil na 42letou ženu (pokus vraždy)
4. duben – Horažďovicko: muž střelil přítelkyni a zbraň obrátil proti sobě (vražda a sebevražda)
5. duben – Rokycansko: nález těla muže v Kařezu u Rokycan (vražda)
6. květen – Dýšina, Severní Plzeňsko: 55letý lékař střelil 26letého mladíka (pokus vraždy)


*Všechny případy jsou objasněny. Případ zabití německého kuchaře byl předán do Německa. Na ostatních případech policisté pracují.