Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doktor Vladimír Koza prohrál soud s komorou

Západní Čechy - Primář hematologicko–onkologického oddělení FN Plzeň Vladimír Koza odmítá platit povinné příspěvky ČLK

7.1.2009
SDÍLEJ:

Zdeněk Koza (vpravo) s advokátem Jaroslavem SvejkovskýmFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Celosvětově uznávaný lékař stanul včera před Okresním soudem Plzeň– město. Primář hema– tologicko–onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Vladimír Koza totiž odmítá platit povinné členské příspěvky České lékařské komoře. Nesouhlasí s její politickou a odborovou činností, která jí není dána zákonem a kterou podle něj vykonává. Soudce Jiří Levý rozhodl, že příspěvky i příslušnou sankci lékař zaplatit musí. Částka se vyšplhala přes 14 000 Kč. Proti rozhodnutí soudu se ale Koza se svým advokátem Jaroslavem Svejkovským odvolá.

„Nejde mi o ty peníze, vím, že to nakonec dopadne tak, že to zaplatím i s pokutami a soudními náklady. Za rok se ale u soudu sejdeme znovu, protože členské příspěvky opět nezaplatím. Nebudu podporovat někoho, kdo neplní svou zákonem danou funkci a nad rámec svých pravomocí hlásá jménem komory své vlastní politické názory a zastupuje funkci odborových organizací,“ vysvětluje svůj vzdor Koza.

Členství v ČLK je pro všechny lékaře v ČR povinné, stejně jako členské příspěvky. „S tím já souhlasím, žádný lékař nemůže být vyjmut z kárného dohledu. Naše profese potřebuje komoru, která by dohlížela na etiku naší práce a hájila zájmy svých členů. To, co představenstvo komory dělá, za morální nepovažuji, jsem zvyklý na jiný způsob vystupování,“ říká primář. Vadí mu třeba, že profesní časopis ČLK Medical si neudržel apolitičnost a například v titulku hlásá „Protesty proti Julínkovi sílí, Julínkovné se rovná jedno euro“.

Soudce sice primáři přiznal, že komora veřejně vystupuje politicky i odborářsky, zároveň ale dodal, že to jak bude organizace vypadat, mohou svou volbou určovat sami lékaři. „Do komory volí asi dvacet procent lékařů. To, že bych do toho měl zasahovat, mi připomíná totalitu, kdy mi bylo řečeno, abych vstoupil do KSČ, protože ji mohu měnit a usměrňovat zevnitř. Možná že ano. Já na to nemám čas, léčím lidi,“ reaguje lékař.

Jindřich Šebor, představitel plzeňské organizace ČLK, uvádí, že vyloučení Kozy z ČLK, a tedy následný zákaz vykonávání lékařské praxe je jednou z možností, jak by mohl spor skončit. „Je to ale velice nepravděpodobné. Bude se to zřejmě řešit pouze sankcí, pokuty už platil opakovaně. Zásluhy primáře Kozy v lékařství jsou nesporné, bylo by to absurdní,“ míní Šebor.

O neplacení členských příspěvků ví i ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová. „Jako člověk primáře Kozu chápu a souhlasím s ním. Kdyby mělo ale dojít k nejhoršímu, tedy k vyloučení, byla by to pro nemocnici obrovská ztráta,“ uvedla Kunová. Vyloučení z ČLK se ale primář neobává. „Nejsem žádný heparinový vrah, před soudem jsem za třicet let lékařské praxe stanul poprvé. Své lékařské povinnosti mám splněny na třikrát tolik než poslední dva předsedové ČLK,“ říká rozhodně Koza.

Členství v ČLK je podmínkou pro výkon lékařské profese v ČR. Ústavní soud loni zamítl návrh pravicových poslanců na zrušení zákona o povinném členství. Soudci nenašli na členství nic protiústavního.

Kdo je Vladimír Koza

Narodil se v roce 1954 v Plzni.
Vystudoval Lékařskou fakultu UK, od r. 1979 pracuje na oddělení klinické hematologie FN Plzeň.
Ve FN Plzeň založil program transplantace kostní dřeně.
V r. 1992 se podílel na vzniku Centrálního registru dárců kostní dřeně, později nazvaného Český národní registr dárců dřeně.
Zasloužil se o to, že v roce 1994 vzniklo v rámci FN Plzeň samostatné hematologicko-onkologické oddělení, v jehož čele stanul.
Toto odborné pracoviště se pod jeho vedením stalo jedním z největších transplantačních center krvetvorných buněk v ČR a do konce roku 2008 provedlo více než tisíc transplantací.
Zasloužil se o vznik Nadace pro transplantace kostní dřeně a je předsedou její správní rady.

Autor: Michaela Kunešová

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Celníci odhalili padělky za čtyři miliony korun.
5

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení