Osm let ve věznici s ostrahou a zároveň psychiatrickou ústavní léčbu včera vyměřil Krajský soud v Plzni 37leté ženě ze Žluticka za to, že v lednu loňského roku zavraždila své sotva narozené dítě. Holčičku porodila tajně doma, přeřízla či přestřihla ji pupečník, který ale nepodvázala, takže z něj novorozeně silně krvácelo. Dítě navíc zabalila do igelitové tašky a schovala ve sklepě rodinného domu. Tělíčko bylo nalezeno až o dva měsíce později ve značném stadiu rozkladu.

Přesná příčina smrti holčičky tak nebyla možná určit, nicméně bylo jednoznačně prokázáno, že se narodila živá. A to podle soudu musela matka dobře vědět.

Ohajobu ženy ve smyslu, že o těhotenství nevěděla a že z ní dítě vypadlo při bolestech břicha do záchodu, soud shledal jako zcela nevěrohodnou a účelovou. Jednoznačně tuto možnost vyloučilo několik soudních znalců.

Za vraždu dítěte jí hrozilo 12 až 15 let nebo i výjimečný trest doživotí. Při určování doby odnětí svobody se soud zabýval hlavně špatným psychickým stavem, v jakém se žena v době porodu nacházela, a který plynul i z jejích rodinných podmínek. Manžel byl pijan s násilnickými sklony, musela se starat o dva dyslektické syny, nemocného strýce a rodina neměla peníze na uživení dalšího potomka.

Nicméně shledal její čin jako naprosto neomluvitelný a vyloučil to, že by byla matka v době hrůzného činu zcela nepříčetná. „Soud navíc nepostřehl žádné známky její lítosti,“ podotkla předsedkyně soudního senátu Ivana Růžičková.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce i žena si ponechali lhůty pro odvolání.

Starosta Žlutic Jaroslav Vojta byl verdiktem soudu překvapen: „Osm let natvrdo a psychiatrickou léčbu? To je tvrdý,“ řekl nám včera do telefonu s tím, že to dodnes úplně nechápe, proč se to všechno stalo. „Ona byla normální, měla vystudovanou ekonomku, pracovala, měla dva kluky… Nechápu, kde se v ní vzal ten zkrat?“ Zatímco strýc už mezitím zemřel, synové navštěvují dále základní školu.