První případy krádeží lyžařského vybavení na horách řeší policisté v regionu. Krádeže jsou sice zatím jen ojedinělé, i přesto ale policie nabádá vyznavače zimních sportů k opatrnosti.

„Registrujeme krádeže sportovního vybavení, jako jsou lyže nebo snowboardy. Situace sice není nijak dramatická, přesto případů přibývá,“ potvrdila mluvčí policie Andrea Kávová.

Kradou se nejen lyže, ale třeba také takzvané rakve na autech, ve kterých se vybavení převáží. „Jeden takový případ řešíme v Bublavě,“ sdělil vedoucí kraslických policistů Karel Stodola.

Terčem zlodějů se pak stává volně odložené lyžařské vybavení. „Lidé jdou třeba do bufetu, na toaletu nebo na oběd a nechají své věci volně odložené. To lapky láká. Stačí mžik a zloděj napáchá mnohatisícovou škodu,“ varuje Kávová.

Vůbec nejčastější krádeže jsou podle policejních statistik právě před restauracemi. „Pachatelé totiž nemusí překonávat žádné zámky nebo další překážky a se sportovním vybavením zmizí během několika vteřin. Policisté jsou ve většině případů také bezmocní, poněvadž nemohou poznat, jestli si odložené věci bere jejich majitel, nebo někdo cizí,“ poznamenala s tím, že zloději pak rychle najdou zákazníky ochotné si odcizené lyže nebo snowboardy se slevou koupit.

„Milovníci zimních sportů proto mají jedinou šanci, jak si své věci ochránit. Nesmějí je ani na okamžik spustit z očí,“ doplnila. Toho se drží vyznavač zimních sportů Antonín Malý. „Na nové a kvalitní lyžařské vybavení jsem dlouho šetřil. Jen lyže s vázáním stály přes třináct tisíc korun. Kdyby mi je někdo sebral, byl bych bezradný a dlouho bych si musel počkat na nové. Proto je nespustím z očí. Když jdu do bufetu, hlídá je známý a naopak,“ řekl lyžař při víkendové návštěvě Bublavy.