VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie varuje: Nedávejte zlodějům příležitost ke krádeži

Chebsko –Kapsáři ve většině případů páchají trestnou činnost opakovaně.

4.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Handrejch

Nejen vánoční výzdoba, ale také zloději a kapsáři se začínají objevovat v obchodech a obchodních domech na Chebsku. Policisté upozorňují na nutnost dávat si pozor na své věci.

„Od ledna do září letošního roku evidujeme 516 prostých krádeží, z tohoto počtu je 138 krádeží věcí z aut, a napočítali jsme 18 kapesních krádeží,“ informovala chebská policejní mluvčí Martina Hrušková s tím, že kapesních krádeží před Vánocemi zcela jistě přibude.

Dříve, než se lidé vydají na vánoční nákupy, měli by si uvědomit, že kapsáři číhají naprosto všude. Pohybují se totiž v místech, kde je větší výskyt lidí a těmi jsou právě nákupní střediska, tržnice, restaurace a různé kulturní akce. Právě zde totiž čekají na svoji příležitost, tedy na nepozornost lidí. O tom, že je člověk okraden mnohdy ani netuší, jelikož zloději jsou velmi obratní a rychlí. Během pár vteřin nepozorovaně zmizí v davu nebo předají odcizenou kořist svému komplici a tváří se jakoby se nic nestalo.

Krádež mají předem pečlivě nacvičenou a chovají se profesionálně. O chybějících dokladech či peněžence se okradený dozví často až mnohem později a na zcela jiném místě, než ke krádeži došlo. O pachateli a jeho popisu nemá člověk obvykle ani potuchy.

Pokud je pachatel takového trestného činu zadržen, řeší se jeho případ zpravidla ve zkráceném přípravném řízení. Pokud se nejedná o organizovanou skupinu, jsou jednotlivé osoby stíhány pro trestný čin krádeže a mohou být potrestány odnětím svobody až na dva roky, peněžitým trestem, či propadnutím věci. Vzhledem k nízké trestní sazbě lze vzít takovou osobu do vazby jen zcela výjimečně, takže ve většině případů se stává, že trestnou činnost začne páchat znovu. Pokud je jim prokázáno, že byli členy organizované skupiny, bývají odsuzováni i k několika letům odnětí svobody.

Hrušková ovšem varovala i před zloději věcí z aut. „Nedávejte zlodějům šanci svou nepozorností a někdy až lehkomyslností. Jak se říká, příležitost dělá zloděje. Proto přemýšlejte a nechovejte se rizikově,“ vyzvala všechny motoristy.

„Také mi vykradli auto, paradoxně na parkovišti pohřební služby, kde jsem vyřizoval ne právě milé náležitosti,“ podělil se se zkušeností Antonín Málek z Chebu.

- peníze si rozdělte na více bezpečných míst;

- z peněženky či pouzdra na peníze vyndejte osobní doklady a dejte si je na jiné bezpečné místo;

- zvolte vhodnou kabelu, která má několik způsobů uzavření,

- příruční zavazadlo opakovaně pohledem kontrolujte;

- můžete-li nákupy hradit platební kartou, nenoste u sebe příliš vysokou hotovost;

- požádá-li Vás někdo o rozměnění bankovek na drobné či o vysvětlení trasy v mapě, buďte obezřetní, může se jednat o léčku, která pouze odláká Vaši pozornost;

- kabely a tašky neponechávejte v nákupních vozících, ale mějte je stále při sobě;

- již zaplacené zboží v nákupních košících nenechávejte bez dozoru;

- pokud kapsáře v obchodě uvidíte, upozorněte na to ostrahu nebo prodavače, či na linku 158;

- neodkládejte zavazadla, oděvy ani nákup do vozidla, pokud se od něj ještě vzdalujete, pamatujte, že auto není trezor!

Autor: Nataša Šmatová

4.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení