"Od listopadu roku 2022 do března roku následujícího měl prostřednictvím celosvětové počítačové sítě internet podněcovat uživatele sociální sítě ke spáchání teroristického činu tím, že pomocí veřejně přístupného osobního profilu na sociální síti, případně ve veřejně přístupných skupinách s několika tisíci členy, zveřejňoval příspěvky a komentáře obsahující výzvy k násilným útokům. Podněcovat měl k násilným útokům na infrastrukturu, ústavní instituce a ústavní činitele České republiky, konkrétně podněcoval k fyzické likvidaci osob vrcholného orgánu moci výkonné, tedy vlády České republiky a osob orgánu moci zákonodárné, tedy parlamentu České republiky. Dále podněcoval k bombovému útoku na jedoucí vlaky v České republice," popsal mluvčí karlovarské krajské policie Jakub Kopřiva.

Kriminalisté se na základě vlastního zjištění příspěvky a komentáři obsahující výzvy k násilným útokům usilovně zabývali a šetřením zjistili totožnost dvaašedesátiletého muže. "Zjištěnými a zajištěnými provozními a lokalizačními údaji došlo k propojení pachatele s relevantními IP adresami v požadovaném čase, prostřednictvím kterých přistupoval pachatel ke svému účtu na sociální síti, přes který příspěvky a komentáře zveřejňoval. Následně kriminalisté muže zadrželi. Zároveň u něho provedli domovní prohlídku, pozemku a vozidla. Při těchto prohlídkách byla zajištěna výpočetní technika, respektive mobilní telefon a notebook, paměťová média či plynová pistole," uvádí mluvčí.

Ilustrační foto.
Smartwings omezuje počet letišť. Možná to povzbudí konkurenci, míní ředitelka

Dvaašedesátiletý muž byl propuštěn ze zadržení a jeho trestní stíhání probíhá na svobodě. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody na pět až patnáct let.