Tvrdý úder vietnamským producentům marihuany, jejichž aktivity přesahovaly zČeské republiky do Německa a do Maďarska, zasadil společný tým protidrogových specialistů policie a celníků. Vrámci rozsáhlé operace skrycím názvem BAO, kterou ve spolupráci skolegy zokolních zemí zahájili již vpolovině srpna, postupně zadrželi celkem deset osob (čtyři znich byly stíhány již vminulosti) a zajistili 59 kilogramů konopí, jehož hodnota dosahuje nejméně 5,1 milionu korun. Odhalili také pět nelegálních pěstíren – dvě vNěmecku a tři vČeské republice.

Dopadli pěšáky, ale i hlavní organizátory

Právě likvidace českých pěstíren o průměrné kapacitě tisíc rostlin, kníž došlo na přelomu listopadu a prosince, se stala vyvrcholením akce. „Jedna byla vobci Rudná na Praze-západ, další dvě na Havlíčkobrodsku – vobcích Krucemberk a Habry; současně byly zajištěny kompletní technologie určení kindoorovému pěstování konopí vpořizovací ceně tři miliony korun,“ uvedl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Podle jeho slov byli současně dopadeni čtyři Vietnamci, která vyšetřovatele podezírají, že zřizování pěstíren organizovali. „Jeden byl zadržen vChebu, další tři na různých místech Prahy. Při domovní prohlídce vbytě v pražské Libuši, který tato skupina používala jako sklad marihuany, bylo zajištěni 15 kg drogy,“ doplnil šéf policejní protidrogové jednotky sdodatkem, že zadrženi byli také tři Vietnamci působící jako takzvaní zahradníci, kteří se starali o pěstování a sušení konopí.

Hlavní úder si policisté společně scelníky nechávali až na dobu, kdy budou mít dostatečně zmapovánu činnost skupiny a soustředěn dostatek důkazů. Šlo jim totiž o to, aby dopadli nejen samotné pěstitele starající se o rostliny (kteří se často nechávají najímat, když se ocitnou vtíživé situaci, a leckdy pracují vdosti krutých podmínkách), ale dosáhli i na organizátory. A to se podařilo. Čtveřici hlavních aktérů hrozí vpřípadě uznání viny soudem deseti až patnáctileté vězení, řadové zahradníky může soud poslat za mříže na dva roky až na deset let.

První zatýkání bylo v zahraničí

Vrámci operace BAO se ale zatýkalo už na podzim. „Museli jsme reagovat i na situace, které jsme nemohli ovlivnit,“ vysvětlil vedoucí celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman.

Poprvé tak spadla klec již 7. října na hraničním přechodu Aš–Selb. Ve spolupráci snorimberskými vyšetřovateli tam byl dopaden český kurýr, který ve službách gangu pašoval do Německa 29 kg marihuany. Tu vietnamští organizátoři zločineckého uskupení chtěli na německém trhu prodat vceně 4000 eur za kilogram. Drogu smimořádně vysokým obsahem účinné látky THC se kurýr ani nesnažil skrývat – tašky se sušeným konopím měl narovnány vzavazadlovém prostotu svého Audi A6 i na zadních sedačkách. „Lidé najímaní na převoz počítají smalou pravděpodobností, že budou vrámci schengenského prostoru kontrolováni,“ shrnul Hoffman zkušenost specialistů zGenerálního ředitelství cel ČR.

Druhý úspěch slavili detektivové řídící operaci BAO o měsíc později. Devátého listopadu byl ve spolupráci se slovenskými celníky zadržen vBratislavě další kurýr, tentokrát občan Maďarska. Ten ve svém BMW pašoval 15 kg marihuany, která byla určena na maďarský trh. Cena měla dosahovat 70000 Kč za kilo.

Třetí zásah vzahraničí opět zajistili norimberští vyšetřovatelé. Udeřili 17. listopadu, kdy zatkli Vietnamce trvale žijícího vNěmecku. „Tam také organizoval prodej marihuany pašované zČeské republiky; kromě toho zorganizoval zřízení dvou německých velkopěstíren,“ řekl Frydrych.

Tresty mohou být velmi rozdílné

Mužům zadrženým vzahraničí hrozí značně rozdílné tresty. Zatímco německá justice má kdispozici rozpětí pět až deset let vězení (tato sazba by se vpřípadě uznání viny vztahovala jak na dopadeného kurýra, tak na organizátora velkoobchodu sdrogou), na Slovensku hrozí pachateli vpřípadě odsouzení 15 – 25 let. „K legislativnímu sesouladění vrámci Evropy se bohužel ještě nedospělo – a Evropa je ve své globalizaci různorodá,“ řekl Deníku policista Frydrych.


Pěstování sílí a zdokonaluje se

Operace BAO byla jednou znejvětších protidrogových akcí letošního roku vČeské republice. Zadržená marihuana měla být určena výhradně na export – mířila za konzumenty vNěmecku a vMaďarsku. I vnaší zemi ale poptávka rapidně vzrůstá. Svědčí o tom statistické údaje. Během letošního roku odhalili policisté společně scelníky 65 „průmyslových“ pěstíren, vnichž bylo zajištěno celkem na 25 tisíc rostlin. Na jednu pěstírnu tedy vprůměru připadá téměř 400 „kytek“, což svědčí o tom, že se u nás nelegální konopí skutečně pěstuje ve velkém. Nejzatíženější jsou kraje Ústecký, Středočeský, Plzeňský a Olomoucký. Vsouvislosti stouto činností je za letošní rok stíháno 95 osob; 61 % tvoří Vietnamci a 39 % občané České republiky.

Podle zkušenosti kriminalistů se pachatelé zdokonalují – od využívání průmyslových hal přešli kpěstování vrodinných domcích, které si pronajímají prostřednictvím třetích osob. Tyto objekty vybaví technologií, po jednom či dvou pěstebních cyklech ale vše stěhují jinam. Snaží se přitom zabránit odhalení všemožným způsobem – nejen důslednou konspirací, ale dokonce brání tomu, aby pěstírny nebylo možno najít termokamerou podle vyzařovaného tepla.

Kšeftování s marihuanou se ovšem stává terčem soupeření jednotlivých gangů a nabaluje se na něj další trestná činnost. Sami policisté potvrzují, že pistole nenosí velkopěstitelé kvůli nim, ale kvůli lidem zkonkurenčních skupin…