S nabídkou zdravotnických potřeb zaklepaly u bytu jedenaosmdesátileté ženy z Chebu dvě podvodnice. Důvěřivá seniorka je pustila do bytu, kde jí podvodnice darovaly slibované potřeby s tím, že od nich získá ještě tisícikorunu na léky. Chtěly přitom rozměnit dvoutisícovou bankovku.

„Poškozená ovšem na rozměnění neměla, a tak z ní ženy vylákaly platební kartu s tím, že hotovost vyberou a zároveň bankovku rozmění,“ uvedla Martina Hrušková, mluvčí chebských policistů. Z konta poškozené ženy pak podvodnice neoprávněně vybraly více než pět tisíc korun.

Případ policisté kvalifikovali jako přečiny krádeže a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. „V souvislosti s vyšetřováním pátrají po dvou ženách silnějších postav, které by měly být asi 165 centimetrů vysoké. Obě mají tmavší pleť,“ popsala pachatelky Hrušková.

Podvodníci se podle zkušeností policistů zaměřují hlavně na důvěřivé starší oběti. I přes opakované apely mužů zákona se ovšem stále najdou lidé, kteří podvodníkům sednou na lep. Jak se podobných nebezpečí vyvarovat? „Nikdy nepouštějte do bytu cizí osoby, byť by byly jejich nabídky, záminky či argumenty sebelákavější,“ poradila základní obranu proti podvodníkům Zdeňka Papežová, policejní preventistka.

Pomoci mohou i nejrůznější zabezpečovací zařízení, jako jsou kukátka ve dveřích, bezpečnostní řetízek nebo petlice. „Ta by měla být dnes už běžným vybavením domovních dveří,“ podotkla Papežová.

„Než otevřete, vždy se zeptejte, kdo je za dveřmi a proč přichází. V případě, že je za dveřmi například opravář či instalatér, je lepší návštěvu odmítnout s tím, že si její důvod nejdříve telefonicky ověříte,“ poradila Papežová. Když už se cizí osoba do bytu vloudí, neměla by v něm mít volný pohyb. „Takovou osobu nikdy nenechávejte bez dozoru,“ upozornila policejní preventistka.

„V případě, že se vám jednání osob ve vašem okolí bude zdát podezřelé, neváhejte využít tísňovou policejní linku 158,“ dodala Martina Hrušková.