Soudní jednání se týkalo osm let starého případu. Podle státního zástupce měli oba představitelé města pomoci ašskému kasinu získat nižší cenu za nájem pozemku. Za to pak měli obdržet úplatek ve výši 200 tisíc korun, který měl sloužit jako sponzorský dar pro cyklistický klub v Lounech, který ho využil k nákupu závodního kola pro syna starosty. Mezi obžalovanými byli také dva představitelé kasina a firmy Development West, která ho provozuje.

Všichni obžalování od začátku tvrdili, že si nejsou žádného pochybení vědomi a že k uplácení nedošlo. To konstatoval v únoru roku 2017 i chebský soud, a všechny obviněné zprostil obžaloby. Státní zástupce se proti rozhodnutí odvolal ke krajskému soudu v Plzni. Ten následně rozhodl, že chebský soud musí znovu celý případ projednat a použít má i odposlechy, které pořídil jeden ze zástupců kasina. Právě odposlechy považoval státní zástupce za důkaz, že k podplácení došlo. To však obvinění odmítají.

„Ve všech jednáních v předchozích hlavních řízeních jsme zdůraznili, že zmíněné odposlechy byly pořízeny nezákonně, byly nahrány v jiném trestním řízení a jsou nepřípustné. Nicméně jsme připustili, že jejich přehrání nemá žádný vliv na dokazování jakékoliv naší trestné činnosti, protože nic nedokazují. To znamená, že se jejich přehrávání nebráníme,“ konstatoval po dnešním líčení radní města Aše Jiří Červenka.

Otevření celé kauzy vnímá i starosta města Aše Dalibor Blažek jen jako procesní záležitost.

„Vnímám to jako rozdílný náhled dvou soudců na legálnost a nelegálnost odposlechů. Stejně jejich přehrání v soudní síni nic nepotvrdí. Chtěli jsme je pustit už dříve, ale právníci řešili otázku toho, jestli je to zákonné nebo není. Kdyby byly přehrané už před dvěma lety, už bychom sem znovu nemuseli,“ dodal starosta města Aše Dalibor Blažek. Další soudní líčení se uskuteční příští týden ve čtvrtek.