K nehodě došlo vloni 11. října dopoledne ve Smrkové ulici nedaleko obchodního domu Centrum v plzeňské Doubravce. Mladík, který byl v minulosti už čtyřikrát soudně trestán, tam couval se svým vozem, ač za volantem neměl co dělat. Pouhé tři dny předtím totiž nabyl právní moci trestní příkaz, jímž mu plzeňský městský soud zakázal řízení motorových vozidel na dobu 18 měsíců. Již předtím mu stejný zákaz vydal plzeňský magistrát. Muž ale přesto řídil, přičemž při couvání přehlédl chodce, přecházejícího šikmo přes ulici, a srazil ho zadní částí vozu. Následně se zachoval zcela nepochopitelně. Muže uchopil v podpaží a snažil se jej odvléci na chodník, čímž nejspíše ještě přispěl ke zhoršení jeho stavu. Pak dokonce z místa ujel, aniž by mu jakkoli pomohl.

Ležící člověk a igelitky

„Řekl, že jede pro sanitku. Sedl do auta a odjel,“ popsal jeho chování policistům svě-dek, který na místo nehody přispěchal hned poté, co uslyšel ránu, jako když se rozbíjí sklo. Když se otočil, spatřil na zemi ležícího člověka, vedle něhož byly rozházené dvě igelitové tašky. Když přišel blíž, viděl, že krvácí. Muž, který byl u něj, na místě setrval pár vteřin, pak ujel.

Martin R. u Krajského soudu v Plzni.
Šel zachránit ženu křičící o pomoc. Její manžel mu prorazil lebku

Řidič se po činu snažil zametat stopy. Například změnil vizáž, nebo kamarádovi, který ve sdělovacích prostředcích poznal na videu z nehody jeho auto, psal, že to je sice jeho octavia, ale on ji neřídil. Tvrdil, že ji půjčil za úplatu známému. Policie ale shromáždila dostatek důkazů včetně pachových stop.

Sražený muž utrpěl řadu závažných zranění. Byl operován, ale po dvouměsíční hospitalizaci v nemocnici zemřel.

Obžalovaný, který v přípravném řízení odmítl vypovídat, byl v minulosti již potrestán podmínkou či obecně prospěšnými pracemi, a tak mu reálně hrozí, že tentokrát skončí za mřížemi.

Luboš Vočadlo u plzeňského městského soudu.
Za uspávání a znásilňování kolegyň si odsedí čtyři roky, neudělal to poprvé