Krádež kamionu, který transportoval okolo třiceti tisíc džínových kalhot, začal včera řešit Krajský soud v Plzni. Viníkům hrozí pět až dvanáct let vězení.

Lavici pro obžalované obsadili tři muži, kteří jsou z odcizení kamionu podezřelí. Dva z nich, Slavomír Rakovan a Tomáš Janů, dorazili se svými obhájci. Poslední z trojice, Miroslav Čučela, přijel s vězeňskou eskortou z vazební cely. Případ se stal 16. ledna na hlídaném parkovišti kamionů v Chebu. Podle spisu tam pachatelé odcizili tahač Volvo s návěsem. Ten si měli odemknout klíči, které byly schované pod kapotou. Podle obžaloby pak trojice náklad vyložila a uschovala na různých místech Chebska. Vůz pak muži odstavili.

„Přišel za mnou do práce jeden známý a dal mi tip, že na parkovišti stojí jeden kamion se zbožím a bude jednoduché jej odemknout, protože ví, kde jsou ukryté klíče. Rakovanovi jsem sdělil, kde klíče od kamionu najde, ale aby náklad odvezl, jsem neříkal. On reagoval tak, že prý má vlastní lidi, kteří náklad odvezou,“ vypověděl včera u soudu Čučela, který v té době pracoval v jednom chebském bistru, kde nápad s nelegálním byznysem vlastně začal. Čučela ještě potvrdil, že část ukradeného nákladu nechal pak na žádost Rakovana skladovat ve své garáži v Dolním Žandově. „Věděl jsem, že to jsou krabice se zbožím z toho kamionu, ale peníze jsem potřeboval,“ hájil se Čučela.

Jinou verzi měl pro senát Rakovan. „Byl to právě Čučela, kdo mi volal a sháněl skladové prostory na ten náklad. Když jsem tam dorazil, už tam tahač nebyl. Byl tam jen kontejner a několik krabic pomáhal odvézt s dodávkou ještě Tomáš Janů,“ řekl Rakovan. „Netušil jsem, že jsou ty věci kradené. Pouze jsem je pomáhal Čučelovi s Rakovanem odvážet a přibližně 80 krabic bylo u mě v garáži,“ vypověděl Janů.

Podle některých spekulací by se mohlo jednat dokonce o pokus o pojistný podvod od majitelů nákladu. Rifle v kamionu totiž údajně byly padělky z Asie. Podle jednoho znaleckého posudku je hodnota zboží sedm milionů korun. Ve skutečnosti však cena padělků dosahuje jen částky v řádů statisíců. Situaci dále zamotává fakt, že náklad byl pojištěný proti krádeži na 16 milionů korun. Odpovědět na tyto otazníky by mohly pomoci další výslechy, jimiž bude pokračovat hlavní líčení.