Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena z Chebska se vydávala za muže a vylákala pět a půl milionu

Aš/ Cheb/ Ústí nad Labem - Případ je velmi kuriózní a kriminalisté se s ním nikdy před tím nesetkali. Absurdní podvodnický příběh skončil 11 lety vězení

13.1.2009
SDÍLEJ:

Olga Dunková čili také Nikolas Patrik Crasty, Patrik Premolli, Jaroslav Kamenický se po vynesení rozsudku domlouvá s obhájkyní zda má cenu se proti rozsudku odvolat. Nakonec trest přijala. Foto: Deník/ František Roček

Velmi kuriózní případ podvodů skončil u ústeckého krajského soudu rozsudkem nad dvěma ženami z Aše, které od prosince 2004 do dubna 2008 měly podle obžaloby vylákat z devíti důvěřivců 5 419 680 korun.

Olga Dunková byla odsouzena k šesti letům vězení a Šárka Turonyová k pěti letům vězení. Obě ženy se vzdaly odvolání proti rozsudku.

Odsouzené ženy vylákaly peníze od pěti lidí, ale ti si půjčili ještě od dalších čtyř známých, takže poškozených je celkem devět. Peníze vylákaly od důvěřivců pod nepravdivou záminkou zaplacení dluhů, potřeby peněz pro advokáta, pro vymahače dluhů a kvůli opravám neexistujícího zděděného domu pro neexistujícího Jaroslava Kamenického.

Ve skutečnosti peníze chtěla Olga Dunková - vystupovala jako muž pod fiktivními jmény Jaroslava Kamenického, Nikolas Patrick Crasty, Patrik Premolli. Peníze jí posílali důvěřivci bankovními převody a poštovními poukázkami.

Případ je neuvěřitelný naivitou okradených lidí. Je mimořádný i tím, že Šárka Turonyová tvrdila u soudu zcela nepravděpodobnou historku, že nevěděla o Dunkové, se kterou žila v domácnosti jako s druhem, že není mužem.

Podle rozsudku v osnování podvodu byla aktivní především Dunková.

Neuvěřitelný příběh

Zhruba před šesti roky devětadvacetiletá Dunková napsala v Chebu do svého mobilu zprávu s textem „Ahoj, jak se máš“ a odeslala ji na několik náhodně vymyšlených telefonních čísel. Jeden z náhodných příjemců, paní Alena z Děčína, se domnívala, že zpráva je určena její šestnáctileté dceři. Proto SMS zprávu přeposlala své dceři a Dunková si potom s dívkou nějaký čas dopisovala. V telefonu Dunková vystupovala jako muž Nikolas Patrik Crasty.

Později si Nikolas Patrik začal dopisovat s dívčinou matkou paní Alenou. Té vylíčil, že má strýce jménem Jaroslav Kamenický, který trpí stejnými zdravotními problémy jako paní Alena. Mezi paní Alenou a strýcem Jaroslavem Kamenickým, který ovšem ve skutečnosti nebyl nikdo jiný, než podvodnice Dunková z Chebu, se postupem času vyvinulo důvěrné „telefonické“ přátelství.

Potom začal mít Kamenický finanční problémy a žádal paní Alenu o půjčku. Peníze by samozřejmě vrátil, hned jak by se mu podařilo prodat (neexistující) dům v Plzni, který zdědil po rodičích. Paní Alena peníze poslala. Jenže na domě měly být nezaplacené hypotéky a ty bylo nutné nejdříve zaplatit. Peněz proto Kamenický potřeboval pořád víc. A paní Alena je v dobré víře svému příteli v nouzi posílala. Přitom se s oběma muži (Nikolasem Patrikem i Kamenickým) znala jen z telefonu a z krátkého osobního setkání.

K setkání došlo v první polovině roku 2003. Dcera jela s matkou Alenou do Chebu, kde se měli setkat se s Nikolasem Patrikem a možná i s Kamenickým. Na schůzku však přišel jenom Nikolas Patrik. Byl malý, tlustý, tmavovlasý, vypovídala před soudem dcera paní Aleny.

Protože paní Alena brzy nestačila sama pokrývat finanční potřeby Kamenického, požádala o další peníze své dobré známé. A ti paní Aleně natolik důvěřovali, že sami začali posílat peníze neznámému člověku.

Paní Alena bezmeznou důvěru vůči ženě vydávající se za Kamenického vysvětlovala tím, že byla 18 let sama. Věřila tomu, že až se všechno srovná, budou spolu žít. Přitom Kamenického nikdy neviděla.

Policie propletenec podvodů začala rozmotávat v okamžiku, kdy jedna z žen, které půjčovaly Kamenickému peníze, podala kvůli dluhu trestní oznámení na paní Alenu.

Předsedkyně trestního senátu ústeckého krajského soudu Kamila Elsnicová uvedla, že je neuvěřitelné, že paní Alena posílala peníze údajnému Kamenickému i potom, co se dozvěděla, že v Chebu žádný Kamenický, který jí psal, neexistuje.

Role komplice

Peníze chodily do západočeské Aše na účet devětatřicetileté Turonyové, přítelkyně Patrika, se kterým se seznámila na inzerát. Tomu, že je Patrik ve skutečnosti Dunkovou kriminalistům odmítla Turonyová uvěřit - vždyť s ním žila.

Dunková má hlubší hlas a vizáž přizpůsobila své mužské roli, ale jak intimní soužití neskončilo odhalením, že muž je žena, se oběma obžalovaným ženám nepodařilo soudu hodnověrně vysvětlit.

Otec a matka Oldy Dunkové u soudu uvedli, že asi před čtyřmi lety se dcera Olga Dunková začala kamarádit s nějakou Šárkou z Aše, která k nim chodila i domů. Tehdy šla Dunková k rodičům přestrojená za ženu, kterou skutečně byla. Své přítelkyni to Dunková alias Patrik vysvětloval(a), že před rodiči musí vystupovat v přestrojení jako by byl ženou.

Jisté je, že peníze skončily na účtu Turonyové. Z těchto peněz si obě ženy kupovaly auta, mobilní telefony, různé dárky, jezdily za nákupy do Německa.

Muž čili žena

K Dunkové Turonyová uvedla: Asi před sedmi lety si podala inzerát v novinách „Chebská Katka“ na seznámení. Z odpovědí si vybrala Patrika Premolliho. Když se setkali, padli si do oka, ona nikdy nepoznala, že to ve skutečnosti není mužem. Nejprve se jen navštěvovali, potom spolu i spali. Přitom nic nepoznala. Prý až od policie se dozvěděla, že ten údajný Patrik je ve skutečnosti žena Olga Dunková. Toto jméno slyšela od Patrika již dříve, ona sám jí to jméno zmínil s tím, že musí hrát ženu Olgu Dunkovou.

Vysvětloval jí, že ho v mládí z Itálie unesli, že byl zneužíván únoscem a potom dán do rodiny Dunků. Ona tomu uvěřila.

Dcera Turonyové vypověděla, že její matka se po rozchodu s jejím otcem po několika letech seznámila s Patrikem, který se k nim později přistěhoval.

Po čase jí a její sestru matka požádala, aby začaly Patrikovi říkat tati, sestra s tím souhlasila hned, ona až později. Před určitou dobou ji Patrik i matka požádali, aby pro ně z telegrafické pošty vyzvedla peníze, byly to částky od 3 do 20 tisíc korun, peníze chodily poměrně často. Myslela si, že to jsou půjčky od cizích lidí - na jedné složence bylo vzadu napsáno „půjčka“.

Setkání s prasátkem

Z jara 2005 paní Alenu přinutila její známá jmenovkyně Alena, které také půjčila kamarádce peníze, aby jeli do Plzně prověřit celou záležitost. Kamenického adresu ale neměla - peníze posílala na účet Turonyové, družky Nicolace Crastiho, takže je to v rodině, ona peníze chodí vybírat a předává je Kamenickému.

Ženy jely do Aše, kde bydlí Turonyová. Setkali se. Patrik prý vypadal jako malé obézní prasátko v teplácích, mluvil česky, byl upovídaný. Měl mužské vystupování i chování, chlapské pohyby. Turonyová byla hubená až vyzáblá, měla ohromné stříbrně obarvené nehty. Patrik jí řekl, že Kamenický nadělal spoustu dluhů, nadával na něj a říkal, že až Vietnamci koupí dům a zaplatí, Kamenický zaplatí všechny dluhy. Na zpáteční cestě ve vlaku kamarádka Alena paní Aleně řekla, že si myslí, že jde o podvod, ale ta jí to vyvracela, že tomu nevěří.

Šílené nesmysly

Je pouze na čtenáři, aby vyhodnotil, co si myslet o obžalované a dnes již odsouzené Turonyové, která uvedla v rámci vyšetřování: Patrik čili Dunková jí tvrdil(a), že její mladší dcera Sandra je jeho.

Když s dcerou Sandrou Turonyová otěhotněla, měla rizikové těhotenství. Patrik jí řekl, že jeho otčím – únosce zařídil, aby jí na kontrole v ordinaci u lékaře Vydry v Chebu nainplantovali jeho zmražené sperma. Ona žila v domnění, že skutečný otec Sandry je Turony, neboť v té době, kdy otěhotněla, s ním žila v manželství. Nicméně Patrikovi se nakonec podařilo ji přesvědčit, že on je Sandřin otec.

Pohlavní styk měla s Patrikem (Dunkovou) prý Turonyová každodenně, protože chtěli mít vlastní děti.

Připravovala dokonce i dvakrát svatbu. Poprvé v době, kdy měla být těhotná, svatba proběhla přes telefon. Nebylo jí to divné, protože jí Patrik (Dunková) řekl, že za peníze se dá pořídit vše. Asi tři roky po svatbě jí Patrik řekl, že svatba nebyla platná. Proto se rozhodla svatbu opakovat. Připravili tedy další svatbu. Ta se nekonala, protože jí Patrik řekl, že nemůže najít svůj rodný list.

Svědkyně, která znala Turonyovou, uvedla, že údajně Turonyová otěhotněla, měla čekat čtyřčata a řekla jí, že se na testu dá z moči zjistit počet dětí, jejich pohlaví a výška a váha. Turonyová tomu věřila a kupovala pro děti výbavu. Po čase se už Turonyové přestala ptát na různé věci, protože se jí z těch výmyslů dělalo špatně.

Trestní senát krajského soudu také při projednávání obžaloby nevycházel z údivu. „Něco tak bizardního jsem dosud ve své soudní praxi nezažila,“ uvedla soudkyně Elsnicová.

Chapadla důvěry

Paní Alena chtěla telefonickému příteli Kamenickému pomoci. Zatahovala proto do zasílání peněz dvěma vypočítavým ženám do Chebu své známé.

Například paní Jiřina znala Alenu dlouho - několikrát si od ní půjčila peníze a vždycky všechno vrátila. Na podzim 2003 za ní přišla paní Alena, zda by si ona sama nemohla vzít úvěr 100 000 korun. Ona si ho vzít nemůže, protože by jí nikdo nepůjčil. Slibovala jí, že úvěr bude za ní platit, nakonec si tedy úvěr u České spořitelny vzala. V bance byly společně a hned šly na poštu, protože paní Alena jí řekla, že je potřebuje poslat do Chebu. Ona na ni mezitím čekala před poštou.

Paní Alena jí úvěr splácela po dobu asi půl roku. Potom jí řekla, že je nemocná, že má rakovinu a že to dál splácet nemůže. Po čase byla u paní Aleny doma na návštěvě. Ta jí ukazovala něčí fotku, měl to být Kamenický. Měl být údajně nemocný v Německu a potřeboval se dostat do ČR. Měl mít ještě další finanční potíže v ČR kvůli zástavě na domu. Nakonec paní Aleně půjčila ještě dalších 63 000 korun postupně v různých částkách od roku 2004 až do roku 2007.

Vidina zisku

Podle soudkyně Kamily Elsnicové určitou roli v neuvěřitelně naivním půjčování peněz byla i vidina zisku.

Například poškozený pan Václav znal paní Alenu, protože byla velmi dobrá známá jeho zesnulé ženy. Říkala mu, že potřebuje pro svého přítele pana Kamenického 140 000 korun - dostal se do nějakých problémů v Německu. Pan Václav sám peníze neměl. Jeho družka Marie peníze měla. Tuto částku paní Aleně půjčili, protože se tak stalo i v minulosti, vždy jim vše vrátila. Asi za čtyři měsíce se paní Alena objevila znova s dalším příběhem o potížích pana Kamenického, opět jí peníze půjčili.

S Kamenickým byli i v telefonickém kontaktu. Neměli proto důvod paní Aleně nevěřit, i když jim během doby nebylo vráceno vůbec nic. Kamenický jim sliboval, že až bude budou vyplaceny peníze za dům v Plzni, dostanou jako odměnu 150 000 až 200 000 korun nad rámec dluhu.

Souhlasili, protože si již sami začali půjčovat a naskakovaly jim úroky. Kamenickému celkem půjčili 1 396 465 korun. Peníze byly odesílány na účet Šárky Turonyové a později i její dceři Michaele.

Trik podvodnic, aby si udrželi zdroj peněz byl rafinovaný. Nepřímo vzkazovali: plaťte dál, jinak kdo ví, kdy peníze uvidíte.

Jedna z poškozených Lenka uvedla při vyšetřování, že v srpnu 2004 jí její známá Alena požádala o půjčku - dosáhla nakonec 241 000 korun. Peníze potřebovala především pro známého Jaroslava Kamenického, který měl mít problémy v Německu a s domem v Plzni. S Kamenickým začala v dubnu 2005 sama telefonovat. Číslo telefonu dostala od paní Aleny. Během roku 2005 paní Alena onemocněla, její stav se zhoršoval, proto paní Lenka sama nebo její manžel posílali peníze určené pro Kamenického na účet Turonyové. Odeslali takto dalších 161 500 korun. Chvíli posílali peníze i poštou, potom na konto dcery Turonyové.

Peníze byly zasílány vždy po telefonické dohodě s Kamenickým, který údajně různě vysoké částky potřeboval na zaplacení právníkům nebo vymahačům, aby tak došlo k vyplacení peněz za prodej domu - dvougenerační vily v Plzni. Během let mezi rodinou paní Lenky a Kamenickým vznikl jakýsi přátelský vztah a s jeho problémy soucítili.

V poslední době podvodného mámení peněz jí Kamenický psal SMS typu, že pokud se nesežene určitá částka, bude se muset záležitost dát k soudu, čímž se vyplacení peněz za vilu o několik let prodlouží. Jako správný podvodník (podvodnice) dodával, že není žádný podvodník, neustále paní Lenku ujišťoval, že se jedná o poslední částku. Kamenický měl mít zdravotní problémy - umělý vývod, měl být po operaci hlavy a neustále měl problémy se zuby.

Manžel paní Lenky k tomu dodával, že dalšímu půjčování peněz Kamenickému se snažil zabránit, ale ne důrazně. Měl obavy, že pokud nezašlou i poslední požadovanou částku, přijdou o všechny zapůjčené peníze.

Obviněná Olga = Nikolas Patrik Crasty, Patrik Premolli, Jaroslav Kamenický
Obviněná Šárka = přítelkyně Patrika Premolliho

Autor: František Roček

13.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení