Celkem patnáct případů vražd nebo pokusů o ně si v letošním roce připsali do statistik západočeští kriminalisté. Pokud jde o tyto případy, mohou se pochlubit 93procentní objasněností. Dopadli už 14 útočníků. Zbývá tak ještě vyřešit případ z letošního 7. prosince, který se stal v Chebu.
Kriminalisté potvrdili, že stejně jako v předchozích letech stojí v naprosté většině případů za násilnostmi osobní vztahy aktérů. Jedním z nich byl krvavý incident, který se letos v lednu odehrál v Ovesných Kladrubech na Mariánskolázeňsku.

„Dvaadvacetiletý mladík tam vážil cestu vlakem až z jižních Čech proto, aby mohl zabít otce své přítelkyně. Čekal na něj přes noc v patnáctistupňovém mrazu. Pak na něj v kotelně jeho domu zaútočil nožem. Muž naštěstí křikem přivolal na pomoc další členy rodiny,“ uvedl kriminalista Radovan Macák. Zraněného muže, který byl pobodaný na hrudníku, tehdy transportoval vrtulník do plzeňské nemocnice. Pacient nakonec přežil a útočníka policie zadržela přímo na místě.

„Při vyšetřování se ukázalo, že mladík chtěl muže zřejmě zabít na přání své přítelkyně. Ta je nyní trestně stíhaná za návod k trestnému činu,“ doplnil Macák s tím, že soudní líčení v tomto případu už se blíží k závěru.

Západočeští kriminalisté také letos přispěli k objasnění vraždy Němce, jehož torzo těla se našlo v lednu ve Všerubech na Domažlicku. Z vraždy už byl obviněn známý oběti. Používal totiž mužův automobil a sebral i jeho peníze.

Nejvíce vražd a pokusů o ně letos spáchali lidé v Plzni, a to tři. Dva eviduje policie na Tachovsku, bez případu je Domažlicko. V ostatních okresech Plzeňského kraje je po jednom. V Karlovarském kraji jsou dva případy ze Sokolovska, jeden z Karlovarska a tři z Chebska. Útočníci nejčastěji používají nože a sečné nástroje. Většina pachatelů je ve věku 25 až 45 let.