Důvěřivost některých lidí nezná mezí. Přestože policisté dlouhou dobu varují, že se převážně starší občané stále častěji stávají obětmi podvodu, případy napálených důchodců se množí. Na svou naivitu doplatil také devětašedesátiletý důchodce z Mariánskolázeňska.

„Sedmapadesátiletý muž ze Sokolovska pod záminkou investice do stavebního projektu vylákal od poškozeného muže peníze,“ informovala policejní mluvčí Martina Hrušková. „Za dobu od podzimu roku 2007 do července 2010 takto získal 1 228 287 korun,“ uvedla Hrušková.

Podvodník z muže lákal peníze s tím, že bude realizovat stavební projekt. Tvrdil, že po dokončení projektu peníze vrátí a půjčenou částku navýší. „Stavební projekt ale nikdy nerealizoval,“ řekla Hrušková.

Poté, co mu důvěřivý muž půjčil poprvé, chtěl podvodník více a uváděl, že pokud mu poškozený nedá další peněžní prostředky, stavbu nedokončí a peníze nevrátí. Finanční prostředky mu tedy důchodce posílal po částech dál. „Ve 128 případech je zasílal poštovní poukázkou. Dokonce si na to půjčil. Celkem jeho půjčky činí 392 tisíc korun,“ potvrdila policejní mluvčí.

Podvodník si už vyslechl obvinění z trestného činu podvodu. „Za obdobnou činnost byl už v minulosti několikrát trestán,“ dodala Hrušková.
O tom, že důchodci doplácí na svou důvěřivost, hovoří odborníci často. Rady jsou přitom jednoduché: nevěřit cizím lidem, nevpouštět je do svých bytů nebo domů či nedat na sladké řeči podvodníků.

„Člověk jim chce pomoci a pak špatně skončí,“ řekla sedmaosmdesátiletá Marie Kovářová z Chebu. „Jsme trochu jiná generace, vůbec nás nenapadne, že nás chce někdo okrást. Mě vychovávali v tom duchu, že pokud mohu někomu pomoci, tak to mám udělat. Starý člověk si prostě nepřipustí riziko. Když o takových případech čtu nebo slyším v televizi, říkám si, že je dobře, když bydlím s dcerou. Ta mne přeci jen hlídá, abych neudělala nějakou hloupost. S mojí povahou by se to mohlo velice lehce stát,“ dodala.

„Kdyby nešlo o okradené a zoufalé lidi, připadalo by mi to kolikrát k smíchu,“ uvedla dvaadvacetiletá Dominika Jelenová z Chebu. „Některé záminky podvodníků jsou tak průhledné. Důchodci se dají vždy hezky upovídat. Stačí záminka a sladké řeči a oni prostě sednou na lep. Je mi jich líto. Podle mého názoru jsou ale nepoučitelní, vždyť je tolik případů, které se staly, a stále se to opakuje. Pokaždé, když se něco takového stane, policie varuje a vysvětluje, ale pořád to není nic platné.“