Pět let žil občan Vietnamu nelegálně v České republice. Po tak dlouhé době se sám vzdal policii. Cizinec se tak rozhodl proto, že chce z České republiky vycestovat za svou nemocnou matkou do Vietnamu. Jednoduché to ale mít nebude. Policisté proti němu zahájili trestní řízení, a umístili jej do cely.

„Cizinec se dostavil na služebnu cizinecké policie v Aši,“ uvedla Irena Lavičková, mluvčí Oblastního ředitelství Služby cizinecké policie Plzeň. Lustrací policisté zjistili, že cizinec je veden v evidenci nežádoucích osob, a že ostravská cizinecká policie už před pěti lety vydala rozhodnutí o správním vyhoštění z České republiky. „Tím, že republiku neopustil ,se dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ upřesnila Lavičková.

Do Česka se Vietnamec dostal složitou cestou. V roce 2004 přiletěl do Moskvy, odkud autem odjel na Ukrajinu. „Z Ukrajiny se ukrytý v kufru auta dostal na Slovensko. Pěšky pak přešel do České republiky, kde se v jednom pražském bytě schovával od počátku roku 2005. Prostředky na obživu mu posílala matka z Vietnamu a sestřenice ze Sokolova,“ vylíčila Lavičková osud muže, který se sám vzdal policii.