Celníci se také na Chebsku před Vánoci stále více zaměřují na tržnice. Dá se totiž opět očekávat, že naroste počet padělků, které se trhovci budou snažit prodat.

Naposledy se chebští celníci zaměřili na tržiště Dragoun. „V jednom prodejním stánku zajistili 2 163 kusů textilních výrobků neoprávněně opatřených logy světoznámých značek, 1352 kusů pirátských CD a 640 kusů DVD pirátských nosičů a 8060 kusů nekolkovaných cigaret,“ vyjmenovala Jitka Blahutová, mluvčí Celního ředitelství Plzeň. Trhovkyně ze stánku pravděpodobně věděla, že nemá čisté svědomí, a tak se před celníky ve stánku zamkla. „Do prodejního místa tak vstoupili až po obdržení povolení státního zástupce k prohlídce jiných prostor a pozemků.“ Vietnamka se ani nenadála, a už je podezřelá ze třech trestných činů, a to z trestného činu porušování předpisů o nálepkách k označení zboží, z porušování autorského práva a porušování práv k ochranné známce.

„Škoda způsobená majitelům ochranných známek ze zboží, které žena ve stánku skladovala, byla vyčíslena na 17 milionů korun,“ vysvětlila Jitka Blahutová. „Únik na spotřební dani ze zajištěných cigaret činí 17 tisíc korun.“

Od pátku provedli celníci také sérii kontrol na příhraničních tržnicích v Aši, Svatém Kříži, Potůčkách a Kraslicích. „Během nich zajistili na uvedených tržnicích nelegální zboží, jehož hodnota je odhadnuta na pět milionů korun,“ sdělila mluvčí s tím, že se jednalo hlavně o padělky textilu a kožené galanterie. „V intenzivních kontrolách budou celníci v těchto dnech pokračovat, protože před vánocemi se na stáních objevil zvýšený počet padělků,“ dodala.

Někteří občané si myslí, že by měli být potrestaní také lidé, kteří si padělky koupí. „Tací zákazníci si neuvědomují, že takhle nelegální činnost podporují,“ podělil se názorem Šimon Schwarz. „Když si někdo na tržnici koupí značkové tričko, musí mu být přece jasné, že nemůže být pravé."