Poslední červencový víkend kontrolovali celníci v rámci akce Vítr několik příhraničních tržnic jako jsou prodejní místa v Hatích, Hřensku a Svatém Kříži, a odhalili bezmála 14 tisíc kusů zboží, které vykazovalo znaky porušování práv duševního vlastnictví. Hodnota v případě originálních výrobků by dosahovala téměř 75 milionů korun.

Do této akce se kromě příslušníků Celní správy z ostatních regionů zapojili také karlovarští celníci. Tentokrát zaměřili svou pozornost na areál tržiště Svatý Kříž u Chebu.

Tři osoby utrpěly zranění při nehodě, která se stala ve středu 2. srpna krátce před 20. hodinou poblíž obce Lipoltov na Chebsku. Na silnici I/21 byl kvůli ní zastavený provoz.
Při nehodě u přehrady se zranily tři osoby, dvě vezl do nemocnice vrtulník

„Celníci zadrželi v prostorách před stánky i v nich, ale také v odhaleném skrytém skladu napěchovaném zbožím, více než 5 tisíc kusů napodobenin výrobků světoznámých značek, především textilu, obuvi a galanterního zboží, jehož hodnota by v případě prodeje originálů činila bezmála 27 milionů korun,“ uvedla tisková mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj Lenka Havelková. Dodala, že odhalený sklad navíc ukrýval více než 21 tisíc kusů neznačených cigaret, jejichž prodejem by vznikl únik na spotřební dani ve výši téměř 120 tisíc korun.

Přestože stánkařům hrozí zajištění zboží, opakovaně ho nabízejí. Zajištěné výrobky skončily ve skladu celního úřadu. V případě, že by se majitelé ochranných známek rozhodli využít tzv. zjednodušený postup, budou případy předány právnímu oddělení Celního úřadu pro Karlovarský kraj a zboží bude zlikvidováno. Stejně tak budou zlikvidovány zajištěné tabákové výrobky, prodejci bude doměřena spotřební daň a dále bude případ řešen ve správním řízení.