Za tři dny oslaví teprve čtyřiadvacáté narozeniny. Bude to však ve vazební cele borské věznice. Jiří Diro z Chebu je tam již téměř půl roku, od doby, kdy s nožem v ruce zaútočil na svého nevlastního šedesátiletého dědečka, který na místě vykrvácel. Kvůli obžalobě z vraždy Diro v pondělí stanul před Krajským soudem v Plzni. Hrozí mu až osmnáct let vězení.

Tragická událost se odehrála letošního 20. března kolem třinácté hodiny v bytě v jednom z domů v ulici 26. dubna v Chebu. S druhem své babičky se mladý muž pohádal a poté na něj zaútočil kuchyňským nožem s téměř dvaceticentimetrovou čepelí. Bodl jej do hrudníku a levého boku, čepel zasáhla též dvě místa na levé paži. „Poškozený na místě zemřel na následky krevní ztráty," uvedl státní zástupce Pavel Hajný.

V bytě jedna plus jedna, kde se vše stalo, žil Jiří Diro společně se svou babičkou, dědečkem, matkou a sestrou. Před útokem nepracoval, píchal si pervitin a peníze na něj a další potřeby dostával podle svých slov od matky. V roce 2014 skončil kvůli závislosti na pervitinu v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech.

Prý se bál o život

V osudný den přišel na přetřes jeho zahálčivý život. „Děda mi vyčítal, že furt spím, že jsem feťák," řekl před soudem Diro. „Začali jsme se hádat, já ho strčil, on strčil do mě, pak mě začal škrtit a řval, že mě zabije. On mě napadl, bál jsem se o svůj život. Vytrhl jsem se mu, zpanikařil a šel jsem do kuchyně pro nůž. Pak jsem se vrátil a bodl jsem ho," popsal před soudem mladý muž.

Incidentu prý přihlížela babička. „Potom na mě cikánsky řvala, že jsem ho zabil," vzpomínal Diro. Bezprostředně poté se vydal za svou matkou, aby jí řekl, co udělal. Našel ji v kasinu, kde seděla s jeho sestrou.

Z výpovědi obžalovaného vyplynulo, že soužití v rodině bylo divočejší a hádky byly na denním pořádku. Zavražděný muž prý často napadal matku Jiřího Dira a oběma prý také často vyčítal, že nic nedělají.

„Je mi líto, co se stalo," řekl obžalovaný. Když soudci pustili videozáznam z ohledání místa činu, Diro se v jednací síni při pohledu na zavražděného, vedle něhož leží kuchyňský nůž od krve, dokonce pokřižoval.

Z toxikologického rozboru vyplynulo, že poškozený byl v době vraždy lehce opilý. Když mu vnuk zasadil první ránu do hrudníku, stáli u okna v obývacím pokoji tváří v tvář. Po poslední ráně se starší muž skácel k zemi.

Silné údery nožem

Údery nožem, kterými Diro nevlastního dědečka častoval, byly podle soudních lékařů hodně intenzivní. Svědčí o tom i poměrné hluboké bodné rány. „Rána do hrudníku způsobila opravdu masivní krvácení," řekl soudní lékař Rudolf Macháček.

Jiří Diro se do křížku se zákony nedostal poprvé. Už v osmnácti letech byl trestním příkazem odsouzen k podmíněnému trestu za krádež auta. Protože se však během dvacetiměsíční podmínky osvědčil, hledí se dnes na něj jako kdyby nebyl trestaný.

Hlavní líčení pokračuje v dalších dnech.