Další zlatnictví v Mariánských Lázních se v sobotu v ranních hodinách stalo terčem zlodějů. Přestože policisté dosud nezveřejnili výši škody, vlastníci hovořili o škodě kolem deseti milionů korun.

„Mohu potvrdit, že k násilnému vniknutí do zlatnictví opravdu došlo,” řekl policejní mluvčí Pavel Valenta. „Neznámí pachatelé k vloupání použili osobní vozidlo Volkswagen Passat světlé barvy s registrační značkou Spolkové republiky Německo,” uvedl s tím, že kriminalisté zjistili, že pachatelé měli z místa odjet nezjištěným osobním vozem kombi tmavé barvy. „Policie žádá případné svědky, kteří by mohli poskytnout jakoukoliv informaci k vozidlu, nebo jeho osádce, aby kontaktovali Policii,” řekl Valenta.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat,” uvedl jeden za spolumajitelů obchodu. „Teď na to opravdu není vhodná doba. Vzali prsteny, řetízky, hodinky, sebrali všechno. Opravdu nevím, co více říct a proč se o tom bavit,” uvedl s tím, že škodu předběžně odhaduje na deset milionů korun.

Policejní automobily a technici v bílých kombinézách přilákali také pozornost kolemjdoucích. „Už zase?” Řekla Daniela Morávková z Mariánských Lázní. „Vždyť to není ještě ani rok, co se něco podobného stalo na Kolonádě. Tehdy to byl naprosto stejný scénář, kradeným autem se nabourali do krámu a loupili. Trochu mi to připadá, že jim došly peníze, tak si přišli pro nové zboží.” 15. listopadu loňského roku se neznámí pachatelé vloupali do zlatnictví na mariánskolázeňské Kolonádě, kde odcizili šperky a zboží za patnáct milionů korun. „Vzhledem k tomu, že je dosud policisté nechytli, vůbec bych se nedivil, kdyby to udělali ti samí,” kroutil hlavou Václav Blažek z Mariánských Lázní. „Jestli se tady bojím? Ani ne, já totiž v noci raději nevycházím. Nemyslím si, ale že je to problém jen našeho města, je to všude,” uvedl. Prodavači z okolních obchodů se ale příliš bezpečně necítí. „Bojím se, když zavírám krám,” přikývla prodavačka z blízkého obchodu. „Zvlášť teď v zimě, kdy nevidíte, jestli někdo nečeká za dveřmi. Proto mi chodí na proti manžel nebo syn. Cítím se tak bezpečněji. Přestože jsme lázeňské město po setmění se tady vylidní a nepotkáte ani živáčka. Pod pultem mám dokonce slzný plyn. Podle mého to má spojitost s podnikateli východního bloku, kteří tady mají zlatnictví na každém kroku, ne nadarmo se o našem městě hovoří už ve spojitosti s organizovaným zločinem. Bohužel, policisté podle mého také nepracují zrovna nejlépe. Nepotkávám je tady zrovna často a když, tak je vidím jen jezdit v automobilu,” posteskla si.

Že zlatnictví jsou často zloději přímo přitahována, svědčí případ z Plzně. Dva ozbrojení lupiči ve středu přepadli zlatnictví se zbraní ruce. Po majiteli požadovali vydání zboží. Po krátké potyčce začal zlatník střílet z pistole a přitom omylem zranil svého právě přicházejícího syna, který utrpěl vážná zranění.