A vybral si k tomu legendu, že nabízí služby společnosti poskytující energie. „Vystupoval tak důvěryhodně, že ho senioři pustili do svého bytu,“ informoval policejní mluvčí Michal Žáček. I dále pokračoval podle otřepaného triku. Místo toho, aby jim zařídil lepší ceny energií, v okamžiku, kdy důchodci připravovali sklenici vody, prohledal jejich byt a odcizil různé věci. „V Mariánských Lázních takto odcizil předměty v hodnotě přes dvě stě tisíc korun,“ uvedl mluvčí.

Sedmadvacetiletý muž ze Sokolovska měl v záloze ještě jednu záminku, pod kterou se dostával do bytů seniorů. „V některých případech si vymyslel například to, že opravoval vodu v sousedním bytě a musí zkontrolovat, zda neprotéká právě do bytu, ve kterém senior bydlel. Do bytu se v dalším případě dostal i s tím, že v domě se stala vodovodní havárie,“ popsal praktiky lidské hyeny mluvčí.

Pod takovými záminkami se mu podařilo vejít do dalších čtyř bytů, odkud ve chvíli nepozornosti seniorů odcizil finanční hotovost ve výši přes sto tisíc korun a různé šperky nebo platební kartu.

Svým jednáním v šesti případech způsobil škodu přesahující tři sta padesát tisíc korun. V případě prokázání viny hrozí sedmadvacetiletému muži až pětiletý trest.

S případy okradených seniorů se setkávají kriminalisté bohužel stále častěji. Zloději v takových případech totiž spoléhají na to, že staří lidé jsou důvěřiví až naivní a mnohdy i osamělí. Policisté proto pravidelně na seniory apelují, aby se nenechali obalamutit fintami, které podvodníci využívají. Mezi nejčastější záminky, pod kterými se pachatelé snaží vloudit do domácnosti, patří podomní prodej zboží, falešní pracovníci firem provádějící odpočty energií, lidé nabízející různé řemeslné práce, telefonáty od fiktivních vnoučat či lidé, kteří chtějí napít vody, rozměnit peníze, použít toaletu a podobně.

Senioři by si měli v první řadě přes uzavřené dveře ověřit osobu, která na ně zazvonila. Pomůže tomu kukátko nebo řetízek na dveřích.