Web Manipulátoři zmínil například facebookový profil zakladatele politického hnutí Trikolóra Václava Klause ml. Na jeho profilu se objevily dezinformační příspěvky už víckrát: například koncem loňského listopadu šířil zprávu, že „hodně měst v Německu i jinde už raději ani nehovoří o vánočních trzích“, které přejmenovávají na „Winterfest“.

Ze šíření lží jej okamžitě usvědčili jak návštěvníci jeho profilu, tak i online přehledy o německých trzích, zmiňující nejméně 1200 vánočních trhů.

Hra Fakescape učí děti ze škol poznat lež na internetu:

Administrační chyba Facebooku ukázala, že profil Václava Klause ml. spravuje Dan Štěpánek, syn bývalého člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka, který je činný ve facebookové skupině #JsmeTu Original 1984. Ta funguje jako trollí skupina ve facebookových diskusích, kde ironizuje příspěvky zastávající jiná stanoviska než Hnutí Trikolóra.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍK

Profil místopředsedy sněmovny a předsedy SPD Tomia Okamury zase spravují minimálně tři facebookové účty, konkrétně Al Kadlčková, Tomáš Komora (podle webu Manipulatori.cz jde pravděpodobně o pseudonym samotného Okamury) a Lukáš Petřík. Třetí zmíněný je i šéfredaktorem webu EUportal. Ten patří mezi média publikující mj. významně prorusky zaměřené články o ukrajinském konfliktu a protizápadně orientované manipulativní texty.

Gretu Thunbergovou administruje její otec

Chyba Facebooku ale odhalila i překvapení na mezinárodní scéně. Server Echo24.cz tak upozornil třeba na příspěvky, které přidává na svůj profil švédská aktivistka Greta Thunbergová. Ty administruje její otec Svante Thunberg a indický aktivista Adarsh Prathap.

Thunbergová reagovala, že všechny texty psala sama. Protože však prý osobně není na Facebooku, použila účet svého otce. Prathap jí podle jejích slov stránky připravoval a edituje je.