„Ve Spojených státech zemřelo během testování vakcíny šest lidí. Anglie hlásí první dva mrtvé, kteří zemřeli poté, co byli touto vakcínou očkováni.“

Zhruba takový je obsah sdělení, které se šíří na sociálních sítích i dalšími různými kanály. Dezinformace má různé varianty, v některých případech je trochu „zaobalenější“ a obsahuje určité střípky skutečnosti.

"V USA umírají lidé kvůli vakcíně"

Například v internetovém periodiku Parlamentní listy vyšel 10. prosince rozhovor s publicistou a neúspěšným kandidátem do Senátu Benjaminem Kurasem, který rezervovaněji prohlašoval, že „v den, kdy byla v Británii zahájena vakcinace, vyšla v několika médiích zpráva, že při testování vakcíny Pfizer zemřely dvě osoby na ‚vážné negativní následky‘“. Kuras dodával, že on osobně zprávu zaznamenal v internetových titulech Green Med Info a Jerusalem Post.

„Zpráva vycházela údajně z informace FDA (amerického úřadu pro kontrolu potravin a drog). Z webu Jerusalem Post však byla druhého dne zpráva stažena (ne dementována), a Green Med Info uvedla, že ji proto také ‚dočasně stahuje k redakční revizi‘ a nechala tam jen titulek sdělující tu holou informaci o mrtvých. Zda to stáhli proto, že Pfizer pohrozil soudním sporem, nebo se FDA spletla, můžeme hádat. Ale teď hlavně nevíme, zda zpráva je pravdivá nebo poplašná,“ tvrdil v rozhovoru Kuras.

Ilustrační foto
Dezinformátoři se zaměřili na očkování proti covidu, šíří se i vyvrácené lži

Fakta jsou nicméně poněkud jiná, a v době publikování rozhovoru již byla známa.

Je skutečně pravda, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), jak zní v češtině jeho správný název, vydal podrobnou zprávu o testování vakcíny Pfizer-BioNTech. V této zprávě uvedl mimo jiné to, že během sedmi měsíců testování ze 43 448 sledovaných osob šest zemřelo. Dvě z nich byly ve skupině, která dostala vakcínu, čtyři ve skupině, jež dostala placebo. Příčinou smrti však byly běžné choroby, jež nijak nesouvisely s vakcínou, jako infarkt, arterioskleróza a cévní mozková příhoda. Pěti ze šesti osob (včetně obou vakcinovaných) bylo více než 55 let.

Lékaři pitvali zemřelé na covid a objevili lék, tvrdí hoax. Věc se má jinak

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: Deník„To vše – a zpráva to explicitně podotýká – je pozitivní zjištění, protože to zcela odpovídá očekávatelné a normální úmrtnosti v takto velké skupině obyvatel daného věku. Souvislost s vakcinací a s účastí v testu je nulová,“ uvádí ke zprávě FDA server Manipulatori.cz, který šíření dezinformace podrobně rozebral.

Podle něj zprávu FDA okamžitě po jejím zveřejnění zkreslila ruská informační agentura News Front, která obratem vydala článek se zavádějícím titulkem „Dozvěděli jsme se, kolik lidí zabila americká vakcína“. Takto postavená dezinformace se pak začala masově šířit sociálními sítěmi i dezinformačními médii.

"Británie očkování zakázala, má dva mrtvé"

Další falešná zpráva, že Británie záhy po zahájení hromadného očkovacího programu celé očkování opět zakázala, protože prý po podání vakcíny zemřeli dva lidé, zase vycházela z překroucení jiného případu.

Britské zdravotnické úřady skutečně vyšetřují dva případy nepříznivé odezvy na vakcínu od Pfizeru a BioNTechu. Nikdo ale nezemřel. Podle představitele britského zdravotnického systému NHS Stephena Powise šlo pouze o to, že dva lidé, kteří měli již dříve výrazné alergické reakce na aplikaci vakcín, zaznamenali alergickou odezvu i v tomto případě. Oba se ale podle Powise uzdravují.

Úlet celostátního titulu: Lidové noviny propagovaly „živou vodu“

Británie také na základě těchto dvou případů očkování nezakázala, jak tvrdí hoax. Zdravotnické úřady jen doporučily lidem, kteří v minulosti zažívali výrazné alergické reakce, aby vakcinaci nepodstupovali.

Podle June Raineové, šéfky britské regulační agentury pro léky a zdravotnictví MHRA, nebyly alergické reakce během klinických testů vakcíny pozorovány.