I na našem hradě se pohybují strašidla
Řeč je o kastelánovi Tomáši Dostálovi. Narodil se v Aši, kde také absolvoval základní školu a následně gymnázium. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pak vystudoval historii a získal doktorát. Po návratu do rodného kraje nejprve pracoval v chebském muzeu a od podzimu 2011 je chebským hradním kastelánem a správcem nejvýznamnějších městských památkových objektů. Když se chce ve volném čase odreagovat, sáhne po knize. Nejraději má historické detektivky.
Kastelána si představím jako pána s obrovským svazkem klíčů. Kolik jich u sebe obvykle míváte vy?
Klíčů mám skutečně několik desítek - váží dobrých pár kilo - ale u sebe mívám obvykle jen ty, které zrovna potřebuji, protože kdybych měl mít u sebe stále všechny, tak bych je musel vozit minimálně na nějakém bytelném rudlíku.
close info Zdroj: Deník / Václava Simeonová zoom_in
Jak vypadá běžný den kastelána?
Někdy je to „děsná úředničina“, protože i ta k práci kastelána neodmyslitelně patří, ale na druhou stranu je moc fajn, mít vlastní klíče od hradu a dalších úžasných památek, takže já si vskutku nestěžuji.
close info Zdroj: Deník / Václava Simeonová zoom_in
Takové povolání se nedá dělat bez lásky k historii. Kdy jste ji začal mít rád vy? A uvažoval jste třeba jako malý kluk o jiném povolání?
Možná mi to někdo nebude věřit, ale v podstatě od útlého dětství. Dejme tomu od první třídy základní školy. Možná i o chvilku dříve.
Jeden čas jsem si říkal, že by bylo pěkné být lékařem. A vidíte, dnes jsem sice doktor, ale filozofie.
close info Zdroj: Deník / Václava Simeonová zoom_in
Mimo Chebský hrad pečujete o další historické objekty. Který z nich vám nejvíc přirostl k srdci a proč? A je možné, aby chebské historické objekty ještě skrývaly nějaká tajemství?
Nemůžu vyzdvihnout jednu konkrétní památku, protože každá má něco do sebe, ale přece jen obzvláštní kouzlo má celý areál bývalého františkánského kláštera. Je to místo, jímž kráčely velké dějiny a které ale zároveň dostalo v minulém století hodně na frak.
Ve zdech starých památek je možné úplně všechno. Třeba na hradě náhodně narazíme na nějaký zapomenutý poklad císaře Fridricha I. Barbarossy a nebudeme mít již více starosti o peníze, kterých není na opravu památek nikdy dost.
close info Zdroj: Deník / Jan Buriánek zoom_in
Na spoustě hradů straší. Jak je na tom se strašidly Chebský hrad? A bál jste se někdy v některém z chebských historických objektů?
Samozřejmě i na našem hradě se pohybují strašidla. Dokonce, a to je možná trochu překvapivé, mají rozdělenou denní dobu, kdy se zjevují. Zásadně v noci po hradním areálu křepčí duchové zde zamordovaných důstojníků Albrechta z Valdštejna a přes den je možno natrefit na ducha Zikmunda Wanna, měšťana, který měl v 15. století alchymistickou laboratoř přímo v hradní kapli. Dosud jsem nikdy neměl důvod bát se. Jak hradní, tak klášterní strašidla mě za poslední leta dobře znají a tudíž mě tolerují.
close info Zdroj: Deník / Václava Simeonová zoom_in