Omezení volného pohybu bude trvat do Velikonoc. Hamáček povede krizový štáb
Vláda prodloužila omezení volného pohybu do 11.dubna do šesté hodiny ráno. Omezení dosud platilo do 1. dubna. Vedení Ústředního krizového štábu převezme ministr vnitra Jan Hamáček místo náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Vláda chce také zřídit Centrální řídící tým COVID-19. Fungovat bude jako dočasný poradní orgán vlády.
Vláda prodloužila do 11. dubna také zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Původně platil do středy 06:00. To stejné platí i pro restaurace, zůstanou do té doby zavřené. Podle Babiše jsou tato nařízení nutnost.
Prymula už v pondělí dopoledne v ČT potvrdil, že v čele krizového štábu končí, protože nemůže sedět na více židlích. Prymula se soustředí na projekt rychlé karantény, kterou stát nejprve zkouší v Jihomoravském kraji.
On-line ke koronaviru můžete nálezt zde
Jeho základem je zmapování pohybu nakaženého člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty.
Armáda vytvoří mobilní týmy odebírající vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s infikovaným. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.
Prymulovu funkci převezme ministr vnitra Jak Hamáček. Už dopoledne plánovaný krok kvitovala opozice, podle které měl ministr z titulu své funkce řídit štáb už od jeho ustavení.
Hamáček se dosud věnoval především nákupům a distribuci ochranných prostředků. Řídil krizový štáb ministerstva vnitra.
Vláda o aktivaci Ústředního krizového štábu rozhodla 16. března. Hamáček podle svých dřívějších vyjádření aktivaci štábu Babišovi několikrát navrhoval už v předešlých dnech.
Štáb podle statutu po vyhlášení krizové situace, mezi které se řadí i současný nouzový stav, připravuje návrhy řešení. Jeho předseda je předkládá Bezpečnostní radě státu, v případě nutnosti vládě. Statut štábu vláda před jeho aktivací změnila.
Laboratoře otestovaly přes 43 tisíc vzorků
České laboratoře dosud otestovaly 43 498 vzorků, přičemž většina z nich přinesla negativní výsledky. Nejvíce nakažených dosud hygienici odhalili v Praze, Středočeském kraji a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně lidí s chorobou covid-19 zaznamenaly Pardubický a Liberecký kraj.
Zatím nejvyšší denní přírůstek v počtu pozitivně testovaných osob na území České republiky zaznamenali lékaři v pátek, kdy se objevilo hned 373 nových případů. Jde o dosud jediný den, kdy počet nově potvrzených případů překročil hranici 300.
Česko se počtem případů nákazy přepočteném na milion obyvatel řadí na 16. místo v Evropské unii. Čelní příčky drží Lucembursko, Španělsko a Itálie, naopak na chvostu tabulky je Polsko a Maďarsko.
Česko je na sedmé příčce v počtu testů
V počtu testů přepočteném na milion obyvatel je Česko na sedmé příčce ze zemí EU. Vyplývá to z dat na novém informačním webu, který vytvořil spojený tým programu Digitální Česko a Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) spolu s dalšími odborníky. Na webu je možné porovnávat země podle deseti ukazatelů.
V Česku je nyní 265 případů nákazy novým typem koronaviru přepočtených na milion obyvatel. Nejvíce případů má v tomto pohledu půlmilionové Lucembursko s 3115 případy na milion obyvatel.
Následuje téměř padesátimilionové Španělsko se 1713 případy a šedesátimilionová Itálie s 1616 případy na milion obyvatel. Slovensko, Polsko či Maďarsko jsou s přepočtem případů na milion obyvatel s počtem kolem 50 na konci pomyslného žebříčku.
V počtu testů přepočítaných na milion obyvatel je Česko s 4062 testovanými na sedmém místě v EU. Tabulku vede Slovinsko s téměř 10 tisíc testy na milion obyvatel, následuje Estonsko, Lotyšsko, Itálie, Německo a Rakousko.