PŘEHLEDNĚ: Co nastane, až skončí nouzový stav. Variant je několik
Od pondělí by měl v Česku přestat platit nouzový stav, a to v okamžiku, kdy pandemie koronaviru neustupuje a řada nemocnic je na hraně nebo už za hranou svých kapacit. Nutno podotknout, že poslanci několikrát žádali vládu, aby upravila zákony tak, že by nebyl pro protipandemická opatření nouzový stav zapotřebí. Ta však v tomto směru za poslední rok nepodnikla téměř nic. I přesto má řadu možností, jak opatření prodloužit.
1. Vyhlášení nového nouzového stavu
O této možnosti mluvili ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nebo hejtman Parubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Opatření by tak pokračovala beze změny, pokud by sněmovna tento nouzový stav nezrušila. I to by ale nějaký čas zabralo. Toto řešení naráží na dva podstatné problémy. První je, že ne všichni hejtmani jsou tomuto kroku nakloněni. Například jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Ten pro Českou televizi řekl, že to nemá v úmyslu a že by chtěl slyšet, jak by s tím vláda naložila. Druhá potíž je v tom, že by to nemuselo být v souladu s ústavou. Podle některých ústavních právníků by tento krok odůvodnil jedině moment, kdy by se situace s koronavirem oproti čtvrtečnímu rozhodnutí sněmovny nějakým způsobem výrazně zhoršila.
2. Vyhlášení stavu nebezpečí
Tento krok mohou učinit hejtmani. Mluvil o něm například pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti; Praha má postavení kraje a je tedy na stejné úrovni jako krajští hejtmani). Hejtmani tuto možnost podle krizového zákona mají například tehdy, jsou-li ohroženy životy, zdraví, majetek či životní prostředí a není-li možné nebezpečí odvrátit běžnou činností. Je při něm možné rozhodnout o pracovní povinnosti či přednostní zásobování. Podle některých hejtmanů ale není pro současnou situaci úplně vhodný, musela by ho doplnit vláda podle svých pravomocí, které jí dává například zákon o ochraně veřejného zdraví. Nebo by musela platit po domluvě s krajskými hygienickými stanicemi.
3. Uzavření škol
Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) se na současném provozu škol ani po skončení nouzového stavu nic nezmění. To znamená, že budou v prezenčním stavu například pouze mateřské školy, první a druhé třídy základních škol či školy speciální.
4. Hotely, restaurace, divadla a kina
Lokálně lze uzavřít či omezit například restaurace, hotely či obchody. Například v ohniscích pandemie. Nelze je však omezit plošně na celém území republiky. Pokud by se tak stalo, zřejmě b došlo na soudní spory.
5. Obchody a služby
Nejde zakázat prodej v kamenných prodejnách či služby.
6. Sportoviště
Nejde omezit vstup na sportoviště a to ani vnitřní, tedy například posilovny. Podle výkladu, který Deníku poskytlo ministerstvo zdravotnictví, provozovny, jako jsou fitness či wellness centra, lze na základě zákona o ochraně veřejného zdraví omezit, a to zejména nařízením organizačních a protiepidemických opatření a dalších činností vedoucích k likvidaci epidemie nebo snížení nebezpečí jejího vzniku. Co se týká možnosti omezení jejich provozu – pro snížení rizika přenosu nákazy je prý relevantní zejména stanovení max. počtu osob na m² a požadavek na negativní výsledek testu na přítomnost koronaviru.
7. Pití alkoholu na veřejnosti a zákaz nočního vycházení
Tato opatření by nemusela od pondělí platit.
8. Ohniska nákazy
Krajské hygienické stanice by mohly v ohniscích nákazy nařídit karanténní opatření toho typu, které loni byly v Litovli. Tedy je i odříznout od světa.
9. Nasazení armády v nemocnicích
Vláda by pravděpodobně musela požádat o souhlas Poslaneckou sněmovnu.