Po lékařích je sháňka zejména v příhraničních regionech a menších městech. Například v Ústeckém kraji, v němž se o sedm největších nemocnic stará společnost Krajská zdravotní (KZ).

Aby v tahanici o novou krev v silné konkurenci uspěla, nabízí budoucím zaměstnancům při jejich nástupu nemalé peníze.

Vrchní ředitelka pro ekonomiku a zdravotní pojištění Ministerstva zdravotnictví ČR Helena Rögnerová
Náborový příspěvek je legitimní. Velké přetahování zdravotníků ale není žádoucí

„Lékař, všeobecná sestra, dětská sestra nebo radiologický asistent může při nástupu do pracovního poměru na vybraných odděleních jednotlivých nemocnic získat náborový příspěvek až 500 tisíc korun,“ přiblížila mluvčí KZ Jana Mrákotová.

Jeho výši ovlivňuje to, o jak specializovanou lékařskou profesi se jedná, jaké má dotyčný zkušenosti a praxi a jestli bude pracovat jako vedoucí týmu. Dalším důležitým faktorem je i to, jak moc chce dané zdravotnické zařízení danou pozici obsadit.

„Je tedy rozdíl mezi přijetím třeba praktické sestry ještě během dokončovaného studia nebo těsně po a mezi plně atestovaným lékařem s klinickou praxí a se specializací v nějakém zásadním nebo atraktivním oboru, který pomůže významně rozvíjet rozsah poskytované péče,“ vysvětlil mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Jak vypadá práce zdravotní sestry?

Zdroj: Youtube

Tam si student díky stipendiu přijde na tisíce korun, vystudovaný zdravotník už dostane desetitisíce a lékař ve vedoucí funkci obdrží jako náborový bonus stovky tisíc korun.

Peníze nejsou všechno

Finanční motivace ovšem nezabere vždy. Například v Oblastní nemocnici Kladno nabízejí za práci sestry na urologii 300 tisíc a na interně půl milionu. „Na výzvu reagovalo do současnosti zhruba pět lidí, ale nevydržel nikdo. Z různých důvodů,“ poznamenala mluvčí špitálu Olga Oliveriusová.

Naopak v pražských, ostravských či brněnských nemocnicích náborový příspěvek nenabízejí.

Ministerstvo chce podpořit obory, o které je menší zájem – praktiky pro dospělé i děti, dětské psychiatry a dětské neurology. Ilustrační snímek
Chybí praktici i dětští psychiatři. Ministerstvo mladé lékaře podpoří dotacemi

Důvod? „Jsme prestižní pracoviště a věříme, že zejména zázemí a možnosti fakultní nemocnice jsou tím, proč k nám mladí lékaři nastupují,“ shrnul za všechny mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jiří Erlebach.

Podobně nastavené to mají v pražské Nemocnici na Františku a Fakultní Thomayerově nemocnici. „František“ nabízí penzijní připojištění či spoření, možnost ubytování v centru Prahy za zaměstnanecké ceny, Thomayerova nemocnice zase školku nebo jesle pro děti svých zaměstnanců.