„Skupina pro uvolňování karantény souhlasila od 25.5. s obnovením návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních, včetně LDN (léčebny pro dlouhodobě nemocné) a domovů pro seniory, za dodržení hygienických opatření. Život se vrací do normálu,“ napsal Vojtěch na sociální síti. Epidemiologická situace je podle něj dobrá.

„Nemůžeme nechat seniory a pacienty samotné. Odborníci vzali v potaz i psychologickou pohodu seniorů a pacientů v nemocnicích. Ta je pro zdravotní stav nesmírně důležitá,“ dodal ministr.

„Poslední týdny, kdy se nemohli setkat s rodinou, pro ně byly stresové, což mohlo mít negativní vliv na jejich zdraví. Jsem rád, že to bude opět možné,“ uzavřel. Právě na nemožnost stýkat se s rodinou si přitom senioři v domovech často stěžovali. Mnohá zařízení jim tak umožňovali styk s ní aspoň přes internetové hovory.

Maláčová změnila názor

Ještě nedávno přitom ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, pod níž domovy pro seniory patří, avizovala uvolnění až v červnu. „Návštěvy domovů pro seniory jsou až v poslední fázi,“ konstatovala v dubnu. I ona však nyní připouští rychlejší postup. 

„Koronavirus nyní držíme na uzdě, takže v uvolňování sociálních služeb můžeme trochu zrychlit. Držme si palce, aby epidemie znovu nenabrala na síle. Pak bychom museli znovu zatáhnout za brzdu,“ dodala nyní na Twitteru.

Podle harmonogramu, který ministryně Maláčová zveřejnila, by senioři mohli vyrazit na procházku mimo areály domovů v pondělí 8. června a otevření veškerých služeb pro všechny cílové skupiny včetně seniorů je plánovaný na pondělí 22. června.