Zvířata provází Jana Bedřicha celý život
Vystudoval jsem Střední odbornou veterinární školu v Českých Budějovicích. Doma jsem musel školu postavit na piedestal, protože ji pak šel studovat i můj mladší brácha. Po střední jsem zamířil na Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně. Školy jsem ale zanechal a od září opět nastupuji do jejích útrob.
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Kde se u mě vzala láska ke zvířatům? Víte, že ani nevím. Nejvíc společného se zvířaty má v naší rodině můj prastrýc – je to řezník. (smích) Od malička mě zvířata zajímala, hlavně ta exotická. Ještě když jsem byl v kočárku, tak mě maminka brala do pražské zoo.
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Moderuji pořad s názvem ZOOMagazín a vysílá se na internetovém Radiu R, které zaštiťuje Masarykova univerzita. Běží každé pondělí od 6 do 7 hodin a je – jak jinak než o zvířatech a o všem, co se okolo toho točí. Funguje už od roku 2017. Snažím se posluchačům prozrazovat to, co běžně v knížkách nenajdete. Už mám za sebou šedesát dílů.
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Rozhovorům jako takovým se věnuji už od základní školy, tam to vlastně začalo. Chodil jsem do klubu novinářů. Ten první byl asi v 7. třídě, když jsem zpovídal mluvčího plzeňské zoo Mgr. Martina Vobrubu. Tehdy pořádali sbírku padesátníků na voliéru pro kondora havranovitého a domluvili se s bankou, že jim přispěje poměrnou částí toho, co vyberou. A my jsme se jako škola také připojili a na základě toho vznikl rozhovor.
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Pak jsem nastoupil do studentského časopisu na veterinární univerzitě, jejíž zkratka je VFU, takže někdo pro časopis vymyslel název VýFUk. Je to časopis prodejní a tehdy si na sebe velmi těžko vydělával. Chtělo tedy s tím něco udělat, aby se zvýšil náklad. Když jsem do něj nastoupil, vystupovala zrovna v Brně Helena Vondráčková, tak jsem udělal rozhovor s ní.
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Psaní do VýFUku mi ale přinášelo i komické situace. Občas jsem někoho oslovil a ten člověk mi řekl, že o rozhovor do magazínu o automobilovém průmyslu nemá zájem… Tak jsme nakonec časopis přejmenovali na Vřešťan, pod tímto jménem je k dostání dodnes. Jeden výtisk se pak dostal do rukou kreslíře a výtvarníka Mirka Vostrého, který se mě zeptal, jestli jsem neuvažoval o knižním vydání rozhovorů. Na to konto mě zkontaktoval s jedním vydavatelem. Takže by se dalo říct, že jsem k tomu přišel jako slepý k houslím… (smích)
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Kniha Rozhovory s osobnostmi, která vyšla minulý rok v listopadu, vznikala od dubna roku 2016 a musel jsem získat povolení všech osobností. Ty navíc hlavně musely projít takovým výběrovým řízením. Jen o tom vůbec nevěděly. (smích) Měl jsem vybráno asi 40 rozhovorů a napsal jsem manažerům všech zpovídaných. Neměl jsem ponětí, podle jakého klíče vybrat ty, kteří se v knize objeví. Dali jsme tam nakonec prvních osmnáct, kteří na můj e-mail ohledně souhlasu zareagovali.
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Dlouho mě překvapovalo, když jsem knihu viděl v knihkupectví. Jako by mi to pořád nedocházelo. Ano, už jsem i viděl člověka, jak si ji četl v pražském metru. Hrozně mě to potěšilo a vlastně jsem byl v tu chvíli v rozpacích, co mám dělat. I mě napadlo, že bych dotyčnou čtenářku oslovil, ale to jsem si nakonec rozmyslel. Asi bych to neudělal ani v budoucnu. Každopádně je to krásný pocit.
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Pokračování knihy není vyloučené. Rozhovory dělám pořád, je to nevyčerpatelná studnice. Rozhodně se nebojím, že by nebylo koho oslovit. Vyhýbám se jen politikům, s těmi už bych rozhovory nerad dělal. Není mi příjemné to jejich podprahové ovlivňování. Chci se bavit o „lidských“ věcech, ne o jejich programu, o tom, co se jim podařilo, o jejich straně…
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Nejzajímavější rozhovor, který jsem dělal, byl anglicky vedený s finalistou britského X-Factoru Danylen Johnsonem. V češtině se cítím být pevný v kramflecích, ale v angličtině to byla opravdu výzva, zajímavý zážitek.
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in
Každý rozhovor je pro mě něčím speciální - místem, kde se sejdete, odpověďmi nebo krásou dam, se kterou rozhovor vedete … Třeba paní Simona Stašová, to je živel, rozhovor udělá sama jen tím, že přijde. Skvělý rozhovor byl i se Stevem Lichtagem, který se potápí s bílými žraloky, a moc jsme si i lidsky sedli. Mými vysněnými osobnostmi, se kterými bych rád dělal rozhovor, jsou: Lady Gaga, Meryl Streep, Hugh Jackman, Taron Egerton, královna Alžběta II. Z těch českých pak Jiří Bartoška, Vojtěch Dyk či Karel Gott.
close info Zdroj: Archív Jana Bedřicha zoom_in