Nově zveřejněný záznam ukazuje celou honičku, při níž policita Eric Stillman běží za třináctiletým Toledem až po osudný okamžik, kdy ho policista zastřelí. Chlapec podle policie držel v ruce zbraň. Policisté začali mladíky pronásledovat poté, co se v oblasti ozvala střelba, kterou měla mít na svědomí právě tato dvojice.

Vozidla bezpečnostních složek u místa střelby v americkém městě Indianapolis, 16. dubna 2021.
Útočník v Indianapolis postřílel sedm lidí. Sám se poté zabil

Těsně před zveřejněním videa svolala tiskovou konferenci chicagská starostka Lori Lightfoodová. „Selhali jsme, Adame. Žijeme ve městě traumatizovaném dlouhou zkušeností s policejním násilím," uvedla starostka při emotivním proslovu. Zároveň vyzvala obyvatele města ke klidu, po zastřelení Adama Toleda se došlo k několika protestům.

Na videu ve zpomalených záběrech, které chicagská policie zveřejnila, lze vidět, jak Toledo něco odhazuje. Policisté později blízko u místa, kde byl zastřelen, objevili zbraň. „Ve chvíli, kdy byl Adam zastřelen, neměl zbraň," upozornila podle CNN právní zástupkyně rodiny Adeena Weiss-Ortiz. Podle ní, ať už měl chlapec v ruce cokoliv, byť by to byla i zbraň, danou věc odhodil.

Zdroj: Youtube

Právní zástupce policisty Stillmana Timothy Grace podle CNN uvedl, že celý případ je tragický, ale policista se dostal do situace, kdy mu nezbývalo nic jiného. „Mladistvý měl v pravé ruce zbraň, policista jej vyzval aby ji pustil a zastavil se. Mladistvý se začal otáčet, a v daném momentu policista neměl žádné krytí, nezůstala mu jiná možnost. Cítí se hrozně, žádný policista nechce ve službě nikoho zabít," řekl o Stillmanovi Grace.

Sporný moment

Jak uvedla BBC, policista Stillman, který vystřelil, zatím nebyl oficiálně obviněn. Po dobu vyšetřování, zda byl jeho zásah přiměřený, byl přeřazen k administrativní práci. Podle listu Chicago Sun-Times jde o čtyřiatřicetiletého válečného veterána, který k policejnímu sboru nastoupil v roce 2015 a po šest let služby na něj nikdo nepodal stížnost. Chicagská policie podle listu rovněž zvýšila pozornost vzhledem k možným útokům na policisty, protože v oblasti, kde byl Adam Toledo zastřelen, působí místní pouliční gang.

Zdroj: Youtube

Na začátku celého případu, který už přes dva týdny patří ve Spojených státech mezi hlavní události, byla informace o osmi výstřelech. Policistům je ohlásil speciální systém ShotSpotter, který je schopen zachytit zvuk výstřelů a téměř okamžitě ohlásit policistům jejich pozici.

Policejní hlídka následně vyběhla za dvojicí mladíků. Staršího z nich, jednadvacetiletého Rubena Romana jeden z policistů okamžitě zpacifikoval. Mladší, třináctiletý Adam Toledo se dal z místa na útěk. Za ním vyběhl právě policista Eric Stillman.

Obžalovaný bývalý policista Derek Chauvin a jeho obhájce Eric Nelson (vlevo) u soudu 23. března 2021
Kauza George Floyda: Způsob smrti nelze přesně určit, tvrdí expert obhajoby

Záznam pochází z kamery, kterou měl Stillman na uniformě. Na videu je slyšet, jak policista po Toledovi křičí, aby zastavil a ukázal mu ruce. Toledo utíká dál, a ve zpomalených záběrech lze vidět, jak něco odhazuje u plotu a následně se otáčí. V daném momentu policista vystřelí. Stillman následně přistupuje k chlapci ležícímu na zemi a ptá se ho, zda je v pořádku. Chlapec neodpovídá a policista přivolává lékařskou pomoc.