Několik tisíc návštěvníků se o tomto víkendu sjelo do centra Chebu. Všichni zatoužili spatřit starodávná kola, kolotoče, houpačky a mnoho dalšího na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Do centra zavítali nejen lidé z regionu, ale i z mnoha dalších, vzdálených měst. Právě nyní Cheb oslavil letošní výročí – 950 let od první písemné zmínky o městě. Součástí pestrého programu byly i soutěže pro děti, divadelní představení, písničky a také prezentace historických lokomotiv.

„Moc se mi na oslavách Chebu líbí,“ řekla návštěvnice Věra Majerová z Plzně. „Přijela jsem do centra právě kvůli této akci a musím říci, že se organizátorům velmi povedla,“ doplnila Majerová.

Slavnosti první písemné zmínky o Chebu začaly už v pátek (Deník informoval) vystoupením mažoretek a Mládežnického dechového orchestru Cheb. Následovalo interaktivní divadelní představení na chebském náměstí s názvem Kratochvilné povídání o tom, kterak ženy chytré jsou a muži hloupí. Následně se návštěvníci z náměstí přemístili do prostorů Chebského hradu, kde byly připraveny nejrůznější akce.
Obdiv vzbudila nejen divadelní hra s názvem Kterak císař Chebský hrad navštívil, ale také dobová hudba, vlajková show, starodávná řemesla a další.

„V programu slavností byl i Workshop Euregia Egrensis, závod horských kol Chebské kašny nebo Hvězdná parní jízda do Chebu s následným defilé čtyř historických lokomotiv na chebském viaduktu,“ řekla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.
Během oslav Chebu vystoupili na Chebském hradě i skupina historického a divadelního šermu Rectus, taneční skupina Equet, herci Západočeského divadla v Chebu a další.

V sobotu začaly na chebském náměstí i Hry bez hranic pro děti. Ty organizátoři rozdělili do několika skupin a následně musely děti plnit různé úkoly. „Ti menší soutěžili v několika disciplínách,“ řekla hlavní organizátorka dětské akce a vedoucí knihovny pro děti Eva Novotná. Za splněné úkoly dostávali caparti body. „Děti měly za úkol například odpovídat na otázky z historie Chebu, běhat po kostelních schodech u kostela svatého Mikuláše, namalovat hrad a mnoho dalšího,“ informovala Novotná. Z namalovaných obrázků hradu pak uspořádá knihovna výstavu.

„Soutěžilo se mi dobře, nejvíce mě bavilo vycpávání a šití medvěda,“ řekla účastnice Her bez hranic Natálie Kyprá z Mariánských Lázní. „Velice těžké pro mě bylo, když jsme museli určovat, k čemu slouží starodávné předměty,“ dodala. „Užila jsem si jízdu na koni, kdy jsem se musela oštěpem na sádrové napodobenině koně trefit do terče,“ řekla další z účastnic soutěže, Michaela Turková z Mariánských Lázní.

V sobotu po půl druhé odpoledne do ulic vyrazil i král Jiří z Poděbrad na koni se svojí družinou. Na náměstí pak někteří herci vytvořili taneční show se znakem Chebu, odehrály se tu ukázky mečových soubojů a další starodávné zvyky. „Tyto oslavy mě velmi uchvátily,“ řekla Libuše Grabová z Chebu.

„Královský průvod s koňmi byl velice pěkný a moc jsem si ho užila,“ řekla Grabová.
Velký ohlas měla i přehlídka čtyř parních lokomotiv na chebském nádraží a také na chebském viaduktu. „Je to úžasná podívaná,“ řekl Zdeněk Malý z Chebu. „Vidět tyto stroje po mnoha letech je obrovský zážitek, “ dodal. V neděli na obyvatele Chebu čekala akce s názvem Jedno nedělní odpoledne. Součástí programu bylo i divadelní představení o Valdštejnovi a koňská drezura. Více fotografií na: www.chebsky.denik.cz