Ale jak podotýká pozorovatel počasí Rudolf Kovařík, letos nebudou alergické projevy tolik markantní jako v minulém roce. Stromy totiž letos kvetly postupně, a tak nedošlo k tomu, že by pyl z několika stromů vytvořil nebezpečný mix. I tak by se ale alergici v kraji měli mít na pozoru.

„Karlovarský kraj je specifický tím, že tu počasí ovládá oceánský charakter podnebí,“ sdělil pozorovatel počasí Rudolf Kovařík. „To znamená, že v ideálním případě nám tu kvetou stromy, keře a byliny podle jasného řádu, a to se stalo letos. Břízy už letos někde odkvetly a někde odkvétají a to je dobře. Tyto stromy totiž mají jeden z nejagresivnějších pylů,“ řekl pozorovatel počasí.

Horší situace byla v loňském roce, kdy delší chladné počasí způsobilo, že při oteplení vykvetly všechny stromy a keře naráz, a tudíž do vzduchu uvolnily nebezpečný pylový mix.

„Navíc v loňském roce nastala unikátní situace, sešly se semenné roky borovic i smrků, tudíž tyto stromy uvolňovaly několikanásobně více pylu, než je obvyklé,“ upozornil Rudolf Kovařík.

I přesto, že pylu letos v ovzduší nebude tolik, měli by se mít alergici na pozoru. Alergie může podle lékařů propuknout kdykoliv. Záleží na genetice a prostředí, ve kterém žijeme.

„Pacienti by s léčbou alergie neměli otálet. Zdánlivě nevinné ucpání nosu jim může spustit astma. Některé lidi ucpaný nos neobtěžuje, tak dýchají pusou. Jenže pyly, které jim ucpaly nos, jim podráždí průdušky. Každý druhý pak skončí jako astmatik,“ sdělil alergolog Tomáš Zámečník.

Letošní projevy alergií u pacientů jsou ale mírnější. Vloni například nemohli někteří ani ven. „To se nedalo. Pylu bylo tolik, že jsem jen vyšel ven a už jsem začal kýchat a ucpal se mi nos,“ sdělil alergik Petr Novohradský z Chebu. „Všude jsem musel jezdit autem a venku se zdržovat jen po nezbytně nutnou dobu. Letos musím říct, že opravdu alergii nepociťuji tolik. Ani doma na parapetu nevidím tolik pylu jako předešlý rok. Tak snad to letos bude lepší,“ dodal.

Za to, že je ve vzduchu méně pylu, mohou i deště posledních dní, které takzvaně pylová zrna zakonzervovaly, a ta se tak nemohla dostat do ovzduší. Na konci léta však na všechny budou čekat ještě pyly trav, které kvetou právě na sklonku léta a začátku podzimu.

Ilustrační foto.
Podchody doplní eskalátory