Letos si připomínáme 190 let od narození Alfreda Nobela. Známý švédský chemik a vynálezce dynamitu se narodil 21. října 1833 ve Stockholmu. Na základě jeho závěti jsou každoročně udělovány Nobelovy ceny. Po vynálezci je pojmenován i chemický prvek nobelium. Nobelova nadace uděluje každoročně pět cen, a to v oblasti fyziky, chemie, medicíny, literatury a za zásluhy o mír mezi národy.

Jak informovala Elena Sorokina z informačního centra v Mariánských Lázních, málokdo ví, že Alfred Nobel bydlel v rodinném hotelu Casino, což je nyní pětihvězdičkový hotel Falkensteiner, někdy kolem let 1893–1894. Majitel hotelu Viktor Petzold píše, že pan Nobel srdečně děkoval za dobrou obsluhu i vřelé přijetí. Je známo, že když se Nobel loučil, vyšel na balkon, obrátil se směrem k Mariánským Lázním a prohlásil: „Adieu, du liebes Marienbad, und auch du, schöner Wald!“

Po boku Lucie Vondráčkové a Marka Vašuta natáčely v Teplé i místní děti
Po boku Lucie Vondráčkové a Marka Vašuta natáčely v Teplé i místní děti

K jubileu narozenin slavného hosta Mariánských Lázní připravila městská knihovna spolu s informačním centrem výstavu Alfred Nobel v Mariánských Lázních a známí hosté, laureáti Nobelovy ceny. Jak sdělila ředitelka knihovny Taťána Baťková, výstava seznámí návštěvníky s biografií Alfreda Nobela a jeho pobytem v Mariánských Lázních. Bude tu možné si připomenout nejen Nobela, ale i celou řadu osobností, které pobývaly v Mariánských Lázních a byly laureáty Nobelovy ceny, jako například spisovatel Rudyard Kipling (1907), Albert Schweitzer (1952), Jaroslav Heyrovský (1959) a Jaroslav Seifert (1985). Mariánské Lázně také hostily osobnosti, které byly na tuto cenu navrženy, ale z různých důvodů ji neobdržely, jako je například Vladimir Nabokov, Sigmund Freud či Thomas Edison.

Podle ředitelky informačního centra bude k vernisáži výstavy uspořádána prohlídka městem na téma hostů, kteří byli spojeni s Nobelovou cenou a pobývali v Mariánských Lázních. Prohlídka začne v den vernisáže 7. srpna v 16 hodin u Informačního centra, potrvá hodinu a povede ji architektka Ludmila Míková. Na vernisáž od 17 hodin je přichystána přednáška Ivety Bendíkové z Městského muzea v Kralupech nad Vltavou o životě a díle Jaroslava Seiferta, jediného českého spisovatele, který obdržel Nobelovu cenu, miloval Mariánské Lázně a rád tam odpočíval.

Výstava bude otevřena do 30. září 2023.